Тази година за пръв път оросяването е предвидено като дейност в договорите с почистващите фирми. И предишни години имаше оросяване на софийските улици и булеварди, но тогава Столичната община възлагаше това отделно.
Оросяването в София се осъществява в зависимост от дневните температури. През миналия месец е оросявано през 2 дни, а през тази седмица, в която отново се очаква термометрите да покажат високи градуси, фирмите заети с почистването пак оросяват столичните пътни платна. Това става след 15 часа. Така беше вчера, днес и утре отново по същото време ще се извършва тази дейност, а служители на Столичния инспекторат ще следят дали работата се върши качествено.
Веска Георгиева, началник на Столичния инспекторат, обясни че оросяването се осъществява на повече от 670 километра пътни платна.
Повече подробности как се осъществява оросяването в София чуйте от Ивайло Николов.
Днес разказваме за световен учен от България, чията работа в областта на древната история се изучава и използва от големите съвременни изследователи. Той се казва академик Гаврил Кацаров. Академик Кацаров е един от основоположниците на българската тракология. В продължение на десетилетия той работи усилено по теми, отнасящи се до античната история..
Разговорът е историка Жанет Минева. Тя е автор на изключителната книга “История на Царския дворец в София”. Поводът за нейното гостуване е предстоящото събитие “ Коледа в двореца - пътуване във времето ”, което ще се проведе на 10 декември от 18.00 ч. в сградата на Двореца на площад “Княз Александър Батенберг”. Подробностите - в звуковия файл:
В студиото на Легендите на София композиторът Хайгашод Агасян гостува с втората си вярна половинка - китарата. Първата се казва Мари, но ако питате нея, китарата е по-главната съпруга. Хайго, както го наричат приятелите, споделя защо за един арменец е много трудно да се ожени в България. Как треньорка по художествена гимнастика го запознава..
Ретроспективната изложба на Текла Алексиева в СГХГ определено е сред арт-събитията, провокиращи по-голям интерес от обичайния. Какво мисли тя самата? "Всеки ден ми е хубав, малко като лудичките. Човек като е живял дълго, открива, че всичко му се е случвало. Изненадах се, че виждам на едно място много направени неща, които не са при мен. Разгледах я..
Много апокалиптични филми започват с астероиди, които може да заличат планетата, но истинската заплаха днес е друга: десетки хиляди астероиди с размерите на футболни стадиони, които могат да унищожат цели градове, дебнат в необятния Космос и са много по-трудни за засичане, заради “по-малките” си размери. Но може би има начин да ги спрем. На..
"Рижият Котарак" и авторът му Мартин Колев са в студиото - какво ни чака? Мартин Колев разкрива, че София е много повече от това, което очите ни виждат, вдъхвайки живот на най-успешната ърбън фентъзи поредица „Софийски магьосници“: "Чувствам се комфортно в ролята на разказвач на кратки истории. Писането на дълго произведение е дълга връзка, а..
Тази седмица (не)очаквано завърши с новина – българският парламент завърши първото си заседание с избор на председател. "Няма да бъде лесно, но компромиси са нужни", каза избраната доц. Наталия Киселова, коментира политологът Атанас Радев , председател на Националния младежки форум. Какво предстои на политическата сцена - в Народното събрание,..