Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Тотко Найденов предлага:

Държавата да подпомага семействата на загинали спасители и да има орден "Стефан Черкезов"

Снимка: Георги Нейков, БНР
За изплащане на пенсии за деца, чийто родители са загинали при спасяването на човешки живот, настоява д-р Тотко Найденов, гл. редактор на в.„Български лекар“. Той смята, че семействата на тези наши сънародници не са достатъчно подкрепени от държавата.

Д-р Найденов заяви, че до момента е издирил 137 лекари и медицински сестри,  починали по време на работа и при спасяване на свои пациенти, от заразявене от техните болести или при катастрофа с линейки.

Ритуал с едноминутно мълчание и поднасяне на цветя се състоя през днешния ден, в навечерието на 15 август, когато традиционно се отбелязва Деня на спасението.

Чуйте повече по темата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Д-р Тотко Найденов - инициатор на отбелязването на Деня на Спасението, пред паметника на медицинските чинове, загинали във войните, който се намира пред ВМА

Денят на Спасението тази година отбелязваме на 14 август

Освен Успение Богородично на 15 август се отбелязва и Денят на Спасението. Денят е определен с Решение на Министерски съвет от декември 2012 г. С този документ България е първата страна в Европейския съюз, която официално отбелязва паметта и делото..

публикувано на 14.08.15 в 11:20

Мечтите на д-р Тотко Найденов са свързани с... работа

Този път ви срещаме с лекар, който има и образованието (както и практиката) на журналист. Д-р Тотко Найденов е роден през 1948 г. в Ямбол, в семейство на учителка и лекар. Завършил е медицина в Пловдив, дошъл е в София през 1978 година. Баща е на 4..

публикувано на 05.03.15 в 15:56
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим"..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви,..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм..

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство,..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които..

публикувано на 22.02.25 в 11:35