В рубриката "Компас" ще ви отведем до едно достатъчно далечно и нестандартно място от света. Казва се Сиан - една от древните столици на Китай.
Там обичат да казват: „Ако не си бил в Сиан, значи не си бил в Китай”.
Разположен е в сърцето на страната - в Централен Китай. Той най-големият град и административен център на провинция Шънси с почти 3 милиона жители и около 10 хил. кв. км площ. Градът е бил столица по времето на 13 китайски династии с цели 73-ма императори.
Местоположението на Сиан позволявало на управляващите да контролират страната така, че единствено пограничните райони да играят роля на най-отдалечена спрямо столицата провинция и да реагират навреме при нападение. Разположението му го спасява и по време на Втората световна война, когато поради своята отдалеченост от Япония, градът преживява минимални загуби от бомбардировките.
Климатът там е сходен с този на България - 4 сезона, топло лято и относително студена зима, но с тази разлика, че заради мусоните в определени периоди той преминава от умерен в лек субтропичен с висока влажност на въздуха. Южният край на града „опира” в полите на планината Кинлинг, а от другата му страна на север преминава река Вей. Както можем да предположим, Сиан е с богато културно-историческото наследство и всеки по-ентусиазиран турист ще има доста натоварена програма, ако реши да посети дори само по-значимите обекти - коментира Убина, която е председател на отдела по туризъм към Сианската община.
Тя е дошла у нас, за да привлече повече туристи от България.
"Ще кажа само, че Сиан е отправната точка на Пътя на коприната. Освен това ние имаме над 2-хилядна история, в която няколко пъти сме били столица на Китайската империя. Това само по себе си означава, че историята ни е много интересна."
Символът на Сиан е Камбанената кула. Тя е изградена върху постройка от тухли и дърво и там се намира една от най-големите камбани в Китай - т.нар. „жингин”, тежащ 6500 кг, с височина 2,47 метра, изработена в далечната 711 година. Кулата е в центъра на града. Там се намира и най-дългата градска стена в света - малко над 13 км. Подобно на Великата китайска стена, е изградена така, че по нея може да се върви и дори да се кара велосипед. Всяка година през ноември по стената се провежда маратон. Близо до една от портите на стената се намира музей с калиграфии.
Градският исторически музей съхранява предмети от над 2000-годишната история на Сиан и е много посещаван, поради което е въведен лимит - до 6000 посетители дневно. Ако отидете достатъчно рано, можете да вземете и безплатен билет.
Не е за изпускане и Гората от каменни плочи, най-често възпоменателни, в музея на Сиан Бейлин. В неговите 7 зали е позиционирано многообразие от плочи и паметници с историческа и художествена стойност - скулптури, калиграфски надписи и живопис. Сред монолитните плочи най-популярна е Несторианската от 781-ва година, документираща период от над 150 години от китайската история. Най-популярната забележителност на града, тази, която предизвиква най-голям интерес сред туристите, е гробницата на Теракотената армия - огромна войска от скулптури в човешки ръст, които са част от мащабен некропол, за който учените твърдят, че едва 1% от неговите тайни и съкровища са открити при досега направените археологически проучвания. За Теракотената армия ни разказва и Хенсън Фа, американски възпитаник, който работи също в туристическия отдел на общината в Сиан.
"Теракотената армия е разкрита от археолозите през 1974 година. Това са коне и войници в реален ръст, изработени от преди около 2000 години. Постепенно обаче земята ги е погълнала. След като излиза тази археологическа находка учените установяват, че над изработката на фигурите са работили над 700 хиляди майстори-каменари в продължение на 38 години. Говорим за над 6000 скулптури - на войници, коне и дори колесници. Всъщност, те са проекция на армията на първия император по нашите земи Цин Шъхуан, известен още като Жълтия император. Това е неговата армия, увековечена в човешки ръст и изработена от теракота…
Комплексът гробница на Цин Шъхуан е включен в Списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО".
Днес Сиан е един от 13-те най-бързо развиващи се мегаполиса в Китай, културна столица и център на регион, успешно съхранил богатото си културно-историческо наследство. База е на военната промишленост. В него се намират няколко самолетостроителни завода. Студенти от всички краища на Китай се обучават в общо 51 висши учебни заведения. Със сигурност - едно място, което си заслужава да бъде посетено.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..