В рубриката "Компас" ще ви отведем до едно достатъчно далечно и нестандартно място от света. Казва се Сиан - една от древните столици на Китай.
Там обичат да казват: „Ако не си бил в Сиан, значи не си бил в Китай”.
Разположен е в сърцето на страната - в Централен Китай. Той най-големият град и административен център на провинция Шънси с почти 3 милиона жители и около 10 хил. кв. км площ. Градът е бил столица по времето на 13 китайски династии с цели 73-ма императори.
Местоположението на Сиан позволявало на управляващите да контролират страната така, че единствено пограничните райони да играят роля на най-отдалечена спрямо столицата провинция и да реагират навреме при нападение. Разположението му го спасява и по време на Втората световна война, когато поради своята отдалеченост от Япония, градът преживява минимални загуби от бомбардировките.
Климатът там е сходен с този на България - 4 сезона, топло лято и относително студена зима, но с тази разлика, че заради мусоните в определени периоди той преминава от умерен в лек субтропичен с висока влажност на въздуха. Южният край на града „опира” в полите на планината Кинлинг, а от другата му страна на север преминава река Вей. Както можем да предположим, Сиан е с богато културно-историческото наследство и всеки по-ентусиазиран турист ще има доста натоварена програма, ако реши да посети дори само по-значимите обекти - коментира Убина, която е председател на отдела по туризъм към Сианската община.
Тя е дошла у нас, за да привлече повече туристи от България.
"Ще кажа само, че Сиан е отправната точка на Пътя на коприната. Освен това ние имаме над 2-хилядна история, в която няколко пъти сме били столица на Китайската империя. Това само по себе си означава, че историята ни е много интересна."
Символът на Сиан е Камбанената кула. Тя е изградена върху постройка от тухли и дърво и там се намира една от най-големите камбани в Китай - т.нар. „жингин”, тежащ 6500 кг, с височина 2,47 метра, изработена в далечната 711 година. Кулата е в центъра на града. Там се намира и най-дългата градска стена в света - малко над 13 км. Подобно на Великата китайска стена, е изградена така, че по нея може да се върви и дори да се кара велосипед. Всяка година през ноември по стената се провежда маратон. Близо до една от портите на стената се намира музей с калиграфии.
Градският исторически музей съхранява предмети от над 2000-годишната история на Сиан и е много посещаван, поради което е въведен лимит - до 6000 посетители дневно. Ако отидете достатъчно рано, можете да вземете и безплатен билет.
Не е за изпускане и Гората от каменни плочи, най-често възпоменателни, в музея на Сиан Бейлин. В неговите 7 зали е позиционирано многообразие от плочи и паметници с историческа и художествена стойност - скулптури, калиграфски надписи и живопис. Сред монолитните плочи най-популярна е Несторианската от 781-ва година, документираща период от над 150 години от китайската история. Най-популярната забележителност на града, тази, която предизвиква най-голям интерес сред туристите, е гробницата на Теракотената армия - огромна войска от скулптури в човешки ръст, които са част от мащабен некропол, за който учените твърдят, че едва 1% от неговите тайни и съкровища са открити при досега направените археологически проучвания. За Теракотената армия ни разказва и Хенсън Фа, американски възпитаник, който работи също в туристическия отдел на общината в Сиан.
"Теракотената армия е разкрита от археолозите през 1974 година. Това са коне и войници в реален ръст, изработени от преди около 2000 години. Постепенно обаче земята ги е погълнала. След като излиза тази археологическа находка учените установяват, че над изработката на фигурите са работили над 700 хиляди майстори-каменари в продължение на 38 години. Говорим за над 6000 скулптури - на войници, коне и дори колесници. Всъщност, те са проекция на армията на първия император по нашите земи Цин Шъхуан, известен още като Жълтия император. Това е неговата армия, увековечена в човешки ръст и изработена от теракота…
Комплексът гробница на Цин Шъхуан е включен в Списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО".
Днес Сиан е един от 13-те най-бързо развиващи се мегаполиса в Китай, културна столица и център на регион, успешно съхранил богатото си културно-историческо наследство. База е на военната промишленост. В него се намират няколко самолетостроителни завода. Студенти от всички краища на Китай се обучават в общо 51 висши учебни заведения. Със сигурност - едно място, което си заслужава да бъде посетено.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..