Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийската филхармония (отново) в двореца Врана - бароков Неапол, джаз „в бял сатен“ и елегантна класика в съчетание с огнени унгарски ритми

Светлина Терзиева: „Музиката, която ще свирим, е изящна като двореца“

Снимка: БГНЕС
За втора поредна година Софийската филхармония ще „споделя музиката“ в градините на резиденция Врана, този път в петък събота и неделя (11, 12 и 13 септември).
Засега първият концерт със сигурност се мести в зала „България“ заради почти сигурните валежи. За останалите два всички „стискаме палци“ да се случат именно „в царска обстановка“. Програмите са три, всяка със своя красота, свой стил, своя „територия“.

Първата вечер ни пренася в бароков Неапол с композиторите, родени и творили в този град - от династията Скарлати до Барбела, Фалкониери и Леонардо да Винчи (не, не този, за когото първо ще си помислите, има прочут композитор със същото име през 17 век). Камерна формация от филхармонията ще бъде ръководена от Вирджиния Атанасова, която е истински корифей в тази музика, добавяме безспорното име на Атанас Атанасов, на контратенора Димитър Арнаудов, на Мария Радоева и на фантастичния бароков мандолинист, един от най-добрите в Европа, Алон Сариел!

Следва една красива джаз вечер със симфоничен оркестър и филхармоничния хор, който ще „пее джаз“ и Камелия Тодорова, която ще пее джаз стандарти, но и някои от знаковите си български песни. Интригува и присъствието на тромпетиста Мишо Йосифов - многостранен музикант, който се чувства „в свои води“ и в джаза, и в класиката.

В неделя, за когато времето се очаква да е най-хубаво, Софийската филхармония ще представи програма, с която гостува на Варненско лято - с Пражката симфония на Моцарт, класическите вариации Рококо на Чайковски, последвани от Танци от Галанта, уловили детските спомени на Кодай, виртуозната Унгарска рапсодия на Попер и - закъде без тях - избрани Унгарски танци от Брамс.

Началният час е 19.30 (освен в петък, когато концертът се мести в зала „България“ и часът е 20.00, за да имат време да се върнат тези, които са дошли в двореца Врана), а Столичната община осигурява специални маршрутки преди и след края на концертите.

Чуйте какво разказа Светлина Терзиева за музикалните празници в двореца Врана, както и за концерта за София, който Софийската филхармония подарява на 17 септември и за някои изумителни акценти от новия сезон на оркестъра.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11 процента ръст на туристите в София от началото на годината

От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..

публикувано на 17.07.25 в 18:49

За поне 150% от МРЗ настояват специалистите по здравни грижи

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..

публикувано на 17.07.25 в 17:41
Рила

Продължават честванията по повод юбилейната 130-годишнина от създаването на БТС

За събитията  и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз,  разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...

публикувано на 17.07.25 в 15:19

Археолози откриха богат женски гроб в Хераклея Синтика

Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..

публикувано на 17.07.25 в 14:47

Изложба представя историята на Гвардейския оркестър и развитието на българската музикална култура

Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..

публикувано на 17.07.25 в 13:04

Настолните игри - ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери

Нов наръчник показва, че настолните игри, освен източник на забавление, могат да бъдат и ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери. Проектът "BEYOND – Building Bridges: Empowering Youth, Nurturing Determination“, който е реализиран с подкрепата на програма Еразъм+, предлага конкретни решения за по-добра интеграция и психо-социална..

публикувано на 17.07.25 в 11:23
Режисьорът Владимир Мастиков

Документалният филм “Синьо - Животът на Мими Николова“ разказва за малко известни факти от живота на певицата

Документалният филм за Мими Николова “Синьо - Животът на Мими Николова“ имаше своята премиера. Филмът проследява живота на първата българска поп певица - изпълнителката на песента "Замълчи, замълчи“ от култовия български филм "Любимец 13“, изпълнителката на песента, превърнала се в химн на любовта “Когато луната изплува“. За филма разказа..

публикувано на 17.07.25 в 11:21