Нов фестивал се появява на музикалната карта на България. Той се нарича Месембрия Орфика и се открива тази вечер в Несебър. Негов артистичен директор е цигуларят Марио Хосен. Според него атмосферата в старинния морски град е несравнима и музиката ще се впише съвсем естествено в усещането на история, което се носи във въздуха.
Първите два концерта (в петък и събота) са посветени на камерната музика. Днес е "славянска вечер" с клавирния квинтет опус 81 от Антонин Дворжак и Гранд секстет от Глинка. Двама големи композитори, знакови за чешката и руската музика и звездна плеяда музиканти, които ще излязат на сцената - Милена Моллова, Марио Хосен, известният румънски виолончелист Антон Никулеску ( който е билсолист-виолончелист на „Театро ла Скала” в Милано, „Театро Комунале” във Флоренция и „Театро В. Белини” в Катания, много активно концертира из цяла Европа, има фондация за подпомагане на млади таланти), свири на прекрасен инструмент - „Пиетро Гуарниери - Мантуа 1709”), Марина Хинова, Красимир Щерев.
Утре, на 19 септември е гала-вечерта на камерната музика с шедьоври на Моцарт, Малер и Шуман. Тук ще добавим имената на виолиста Волфганг Клос, който е бил солист-виолист в Tonhalle-Orchester, Цюрих и във Виенския симфоничен оркестър, а от 1989 е щатен професор по виола във Виенския музикален университет; награден с Великия почетен орден за служба към Република Австрия, и виолончелиста Щефан Кропфич (част от Jess-Triо-Wien и успоредно с това концертира активно като солист в почти всички музикални световни центрове).
Финалната вечер в неделя е вече с оркестър - Камерата Орфика, а програмата е истинско пиршество - като се започне от едно от крависите дивертименти на Моцарт, и се премине през "Le Grand Tango" на Астор Пиацола със солист | Итка Хоспрова и Годишните времена на Антонио Вивалди - това е музиката,,която ще се носи на открития амфитеатър сред историческите руини на Несебър.
Повече подробности може да научите от разговора на Лили Големинова с Марио Хосен.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..