Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли общинските съветници да получават възнаграждение или трябва да се откажат?

Снимка: Георги Корнейков, БНР

Ако си избран да решаваш бъдещето на един град, парите ли са по-важни или принципите?

Според Закона за местната администрация и местното самоуправление имат право на възнаграждение. Според същия закон съветниците в общини с население над 100 000 жители могат да получават до 70% от заплатата на председателя на общинския съвет. За по-малките общини - съветниците ще могат да получават до 70% от средната месечна заплата в общинската администрация. Средно около три-четири пъти нараснаха заплатите на общинските съветници през миналата година, до 700 лв. в зависимост от града. 

Като най-голям град в страната столичните общински съветници получаваха досега, а може би и сега най-високи заплати. Те взимат до 70% от заплатата на председателя, което е около 1170 лв., но при условие, че редовно посещават сесии и заседанията на постоянните комисии.

Добрина Добрева попита: „Трябва ли общинските съветници да получават възнаграждение или трябва да се откажат?“.

Чуйте мнението на столичани.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Сградата на общинската администрация в Кюстендил

Съветник не се става заради възнаграждението, а за да се решават проблемите на общината

Първата докладна записка, внесена за гласуване в новия общински съвет на Кюстендил е с предложение членовете на градския парламент да получават символичното възнаграждение от 1 стотинка за участието си в заседанията. Спестените от заплати средства ще..

публикувано на 03.11.15 в 10:50
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана..

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков..

публикувано на 10.01.25 в 14:54