Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Димчев: "Ако голотата е проблем за обществото, значи то все още робува на изкуствени норми"

Името на световноизвестния хореограф Иво Димчев започна да излиза на повърхността в културната ни реалност в последната година и малко. За тези, които познават творчеството му извън жълтото и елементарно говорене около скандалното (за много хора по света голотата, хомосексуалните отношения, сексът, пенисите отдавна не са табу), той е един от съвременните артисти на пърформанса и физическия театър, които създават изключително мощни визуално спектакли. В много световни културни столици, както и в България, Иво Димчев играе представления като Lili Handel, P Project, I Cure, а на 26-ти от 22ч. в новия театър "Азарян" можете да гледате и импровизационната опера Operville, играна досега само в Брюксел, Амстердам и Ротердам.

Над 30-те представления на Иво Димчев атакуват всички установени човешки норми. Бутащ до крайност докъде изобщо стига пределът, той често въвлича публиката в тях. Провокацията и разголването на тялото и посланията започват и в първите му физически пърформанси като Lili Handel. 

На въпрос дали му се струва, че българската публика на спектаклите е по-консервативна от тази в Берлин и Ню Йорк, Иво Димчев отговаря, че не открива абсолютно никаква разлика. Според него едно общество, което реагира остро срещу голотата, би било здравословно да се подлага по-често на подобни експерименти, за да стопи изкуствено наложените морални и религиозни граници. В интервюто Иво Димчев разказва и защо напуска НАТФИЗ - как по-освободеното му мислене за театър се сблъсква с по-старата система:

"От мен се искаше да взема един разказ на Чехов и да илюстрирам на сцената написаното. На мен пък това ми беше адски безинтересно и исках да създавам авторски театър, на границата между танц и театър, в по-изчистена форма, където  не е необходимо да се изграждат станиславски и психологически образи. Търсех нещо повече."

Разговорът с Иво Димчев не подминава и съществуващото до преди няколко месеца място "МОЗЕЙ", което той трансформира в място за концерти, пърформанси, изложби и сцена, освен за собствените си спектакли, така и за други български артисти. Артистът сподели пред "Джинджифил", че мястото му е коствало много време, а и чисто политически предпочита да не се локализира в едно единствено пространство, а попада артистично в различни места и контексти и да не зависи дълго време от едно място, т.е. сцената му да се превръща в институционализирана.

В аудиото можете да чуете цялото интервю на Юлия Владимирова с Иво Димчев - за физическите усилия на тялото в един танцов експериментален театър, защо, ако за някой голотата и оралната любов на сцената е проблем, това означава, че обществото ни има проблем и не на последно място - музикалните превъплъщения на Димчев -Songs from my shows.  В този музикален проект, Иво Димчев събира 15 песни от различни свои спектакли и ги представя като самостоятелни и независими музикални опуси. Концертът е показван с голям успех това лято във Виена, Ню Йорк, Белград, Сао Пауло, Брюксел, Париж, а вие можете да го гледате на 12-ти ноември в новото пространство за съвременен танц и пърформанс в подлеза на НДК - ДНК.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Призив да отворим сетивата си за красотата в дебютния албум "Виж" на Uke Duo

„Виж“ е дебютният авторски албум на Петър Терзиев и Вилизар Гичев от Uke Duo. Двамата работят заедно от около 10 години. Пред Радио София те споделиха, че още през 2017 г. са записали албум с укулеле инструментали, но „Виж“ е първият им албум, в който и музиката, и текстовете са авторски. „Музиката, която сега представяме е много различна. Аз..

публикувано на 30.09.24 в 17:46

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54

80 г. история на архитектурното ни образование и неговото бъдеще

Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас. Събитието е озаглавено "Education works"  и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и..

публикувано на 30.09.24 в 15:25

“Bartók Gothic” - струнните квартети на Бела Барток през призмата на Готик културата и киното

На 1 октомври, струнни квартети № 1, ор.7 и № 4 на Бела Барток ще звучат на сцената на столичен клуб в изпълнение на Art&Shock String Quartet. Квартетът обединява млади музиканти от Симфоничния оркестър на БНР, камерен ансамбъл “Софийски солисти” и частни артистични организации. Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните..

публикувано на 30.09.24 в 15:05

Красотата на камерната музика - тази вечер в Първо студио на БНР

Програмата е интересна и предизвикателна. Интригуваща, защото включва творба от сравнително непознатия у нас немски композитор от полски произход Филип Шарвенка, а предизвикателен – защото първото трио на Брамс (макар и написано, когато той е бил едва на 20 години) е мащабно „като катедрала“ по думите на пианистката Рада Чомакова, дългогодишен..

публикувано на 30.09.24 в 13:54

Случай на западнонилска треска е регистриран в София

Случай на западнонилска треска е регистриран в София. Това сочи справката на Столичната здравна инспекция за седмицата 23-29 септември. Според информацията на СРЗИ през този месец са потвърдени 15 случая на заболяването в столицата. През изминалата седмица са регистрирани и три случая на лаймска борелиоза, 6 случая на скарлатина, 7 случая на..

публикувано на 30.09.24 в 12:31