Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с увреждания не са нетрудоспособни

По пет програми за финансиране от Агенцията за хората с увреждания могат да кандидатстват хора в неравностойно положение и фирмите, ангажирани с осигуряване на работа за тях. Изпълнителният директор на агенцията Минчо Коралски представи днес приоритетите на структурата за 2016-а година. ,

Човекът с увреждане не е нетрудоспособен човек и това трябва да се разбере от всички - категоричен беше Минчо Коралски. По думите му, във време, в което много работодатели изпитват недостиг на кадри, хората с увреждане са сериозна алтернатива. От 250 000 души в работоспособна възраст, в бюрата по труда към момента са около 15 %. Статистиката обаче не достатъчно надеждна, тъй като една немалка част от работещите прикриват своя здравословен проблем от страх да не загубят работата си.

Затова една от програмите на Агенцията за хората с увреждания е свързана с финансиране на проекти за започване и развитие на самостоятелна стопанска дейност. Участие в обявения вече конкурс могат да вземат физически лица с 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане или фирми, чиито собственици са хора с увреждания. Максималният размер на субсидията е до 20 000 лева. Крайният срок за представяне на проектите е 7 март.

Това е една от най-добрите програми на агенцията с 95-процентна успеваемост, призна Минчо Коралски. Той обаче посочи, че контролът върху изпълнението на проектите е изключително строг и се осъществява в продължение на три години.

Втората програма на Агенцията за хора с увреждания е наречена "Обичайна работна среда". Насочена е към работодателите и финансира изграждането на рампи за достъп до работното място, а също - адаптиране на машини и съоръжения за работа на хора с увреждания. Пример за това е закупуването на специализирани компютърни програми за незрящи.

Подобни мерки са заложени и в третата програма, която се финансира през 2016-а - "Специализирана работна среда". Тя е насочена към предприятия и кооперации на хора с увреждания. Средствата, които могат да бъдат получени, са до 40 000 лева, но и дейностите, които трябва да се извършат, са по-мащабни - ремонти на помещения, смяна на дограми, подобряване на осветлението и т.н. По следващата програма - "Рехабилитация и социална интеграция на хората с увреждания", могат да кандидатстват неправителствени организации, регистрирани в обществена ползва. Тук се финансират обучения, рехабилитация, културни и спортни мероприятия, участия в панаири, изложения и трудови борси, обясни Минчо Коралски.

Петата и много важна инвестиционна порграма на Агенцията за хората с увреждания е "Достъпна архитектурна среда". Тя е ориентирана към държавни, общински, стопански и нестопански организации и финансира строителни дейности за осигуряване на външен достъп до даден обект и приспособяване на вътрешната среда. Тук финансирането е съответно до 12 000 и до 15 000 лева.

Подробна информация за всички програми, по които хората с увреждания и фирмите, ангажирани с тях, могат да кандидатстват, са качени на интернет страницата на Агенцията за хора с увреждания. За консултация кандидатстващите могат да се обръщат и директно към Агенцията, увери изпълнителният й директор Минчо Коралски.

Чуйте повече по темата от репортажа на Красимир Мартинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15