В сутрешното "Радиокафе" ни гостува Венци Мицов - общински съветник от "Глас народен", една от новите "формации" в Столичния общински съвет. Един от колоритните коментатори на събитията в различни сфери от живота, много активен в социалните мрежи, той се оказва интелигентен и добронамерен събеседник.
С добро чувство за хумор, и за самоирония. В началото преминаваме през "подводните камъни" на политическите програми, през пътя от недоволството до мястото, където се взимат решението, и предварителното знания "къде отиваш", за (не)възможностите на една малка партия да промени каквото и да било (тук Венци Мицов поясни, че предвид шестимата общински съветници на БСП и "ние, които сме петима, след като в начало се "събрахме" с Д21 и Зелените, да говорим за малки групи вече е доста относително), за вътрешната свобода на трите "малки съставки" сред "Група Пет", според която могат да гласуват и различно, ако нямат еднакво мнение по темата... след това говорим най-вече за култура и за дигитализация.
Културата е сред приоритетите на Венци Мицов и неговите съмишленици. Той всъщност е един от тримата музиканти в Столичния общински съвет, завършил е Музикалното училище в София (по-малко известният факт от участието му в една определена музикална група) и познава ситуацията в тази сфера. Освен общински съветник, той е и част от Творческия съвет на Програма "Култура" на Столичната община.
Чуйте разговора - става дума за нова стратегия за читалищата в България, която вече е на етап създаване на работна група, в която един от основните акценти е дигитален регистър на всички читалища в страната. Защото в някои от тях действително се работи, в други само се симулира дейност. Венци Мицов е убеден, че ако всички стане "дигитално", ще се види къде и как има свободно време за нови дейности, къде какви музикални инструменти и изобщо инвентар има.. и като цяло как да се промени ролята на читалищата, като се превърнат в притегателен център за новите, модерните, дори "ъндърграунд" групите, предоставяйки срещу символичен наем пространство за репетиции, за запис, за създаване на продукт.
И още много разсъждаваме по въпроса с читалищата, който е наистина важен. И като става дума за електронен регистър на читалищата (тоест всичко да е видно онлайн), стигаме и до "дигиталната община" - друг основен приоритет на "Глас народен". И след това пак стигаме до реалностите в културата, за това дали и как програма с музика на Арнолд Шьонберг би могла да "напълни зала" в столицата или в едно малко градче и защо подходът към оркестрите и театрите не би следвало да е еднозначен.
Разговор с открит финал.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...