Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Историите на софийските кметове" по Радио София

Димитър Моллов е първият лекар, който сяда на "кметския стол" в столицата

Снимка: stara-sofia.com
Днес ще ви разкажем за кмет номер 18 - първият лекар, който сяда в "кметския стол" в София. Името му е Димитър Моллов и той е един от основоположниците на здравната система в България след освобождението.

Димитър Моллов е роден на 7 януари 1846 в град Елена. Първоначално учи в Беброво, родното село на баща му. Между 1860-1862 г. е учител в Садина, Ковачевец и Върбица. След това учи в гимназия и завършва семинарията в Киев (1867). Със стипендия на Славянското благотворително общество завършва медицина в Московския университет (1873), а след това защитава и докторат, също в Москва (1876). Участва като доброволец в Руско-турската война, като е бил губернски лекар във Видин и ръководител на санитарен влак на Червения кръст.

След Освобождението Димитър Моллов е народен представител в четири парламента. Присъединява се към партията на Драган Цанков и през 1883 става министър на просвещението. Краен русофил, през 1891 Моллов е интерниран в Беброво. Три години по-късно се завръща в София, оглавява парламентарна анкетна комисия за разследване на дейността на предходното правителство. През 1895 става кмет на София - както виждате, вече натрупал изключително богат опит в управленческата сфера. Той е създател на първия здравен закон в България и един от инициаторите за основаването на Александровска болница в София, както и на болниците във Видин, Велико Търново, Варна и Елена. По негова инициатива се откриват в страната училища за медицински сестри и фелдшери.

Бил е член и на Българското книжовно дружество (днес Българската академия на науките), в което оглавява медицинската част. . В продължение на много години ръководи Висшия медицински съвет. През 1901 става първият председател на Българския лекарски съюз. Изключително ерудиран и с многостранни интереси, Димитър Моллов е един от най-начетените кметове на София, а днес на негово име има национална награда за медици, на него са кръстени и редица улици, като софийската се намира в жк. "Младост".

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предупреждават за силни геомагнитни бури

През днешния ден се очакват много силни геомагнитни бури от степен G4. За това предупреждава Центърът за прогнозиране на космическото време към Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA). Причината за очакваните геомагнитни смущения е мощно слънчево изригване вечерта на 8 октомври. Заредените частици от това бързо изхвърляне на..

публикувано на 11.10.24 в 08:43

Времето остава топло, но облачно

През днешния ден облачността ще е значителна и след обяд в Западна България, през нощта срещу събота и в останалата част от страната, ще има валежи от дъжд, на места и ще прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър, в западната половина от северозапад, а в източната от югозапад. Максималните температурите ще са между 22° и 27°, в София - около 23°, съобщават..

публикувано на 11.10.24 в 07:25

Изхвърляме по 93 кг хранителни отпадъци на глава от населението годишно

България отделя 93 кг хранителни отпадъци на глава от населението годишно. Това става ясно от данни на Евростат за 2022 г. Едва 40 кг от тях идват от домакинствата. Други 22 кг са разхищения в производствения сектор, а 15 кг - в ресторантите. 10 кг се изхвърлят в първичното производство като земеделие и рибарство, а 6 кг се губят по веригата на..

публикувано на 10.10.24 в 17:17
Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston

Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston не забравя родната сцена

Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston (Борислав Панков) разказа пред Радио София за актуалните си проекти, за музиката, която създава, за любовта към фолклора и съвместния албум с “Мистерията на българските гласове“ . От няколко години той живее и твори извън България, но поводът да го открием тук, беше музикалната..

публикувано на 10.10.24 в 16:51

Книгата "Царят на акварела" представя историята на художника Константин Щъркелов

Кристина Тужарова е художник, преподавател, изследовател на историята на художественото изкуство, лектор в поредицата беседи "История на изкуството за любители" и автор на книгите за деца, посветени на големите ни художници Владимир Димитров - Майстора и Иван Милев. Тя е автор и на книгата  "Щъркелов - Царят на акварела" , която увлекателно..

публикувано на 10.10.24 в 15:37

За първи път у нас поставиха на момиче 3D принтирана индивидуална протеза

За първи път в България 11-годишно момиче ще движи рамото и ръката си отново – благодарение на уникална операция, с която е премахнат тумор и е поставена индивидуална 3D протеза , съобщават от пловдивската УМБАЛ Еврохоспитал Пловдив. Детето е имало  злокачествен тумор на дясната лопатка скапула, обхващащ и дясната раменна кост. Екипът от..

публикувано на 10.10.24 в 15:19
Зорница Славова

Българите не искат да учат през целия си живот

Новите данни на Евростат за ученето през целия живот (УПЖ) на възрастните хора (25-64 г.) показват, че и през 2023 г. България е на дъното в ЕС. Още по-смущаващ е фактът, че делът на хората, участвали в някаква форма на образование и обучение в страната, дори намалява спрямо проучването от предходната година. Той достига 1,4% и вече е почти десет пъти..

публикувано на 10.10.24 в 14:56