Шокиращи факти от местата за лишаване от свобода разкри омбудсманът Мая Манолова при представянето на „Доклад на Националния превантивен механизъм“ за 2015 г.
Материално-техническата база на всички места, в които по някаква причина гражданите са лишени от свобода, е в окаяно състояние. Най-потресаващо е положението в затворите в Бургас, Варна и Сливен, твърди омбудсманът Мая Манолова.
Мая Манолова посочи още, че са констатирани сериозни проблеми в медицинското обслужване. Стоматологичната помощ на затворниците най-често се изчерпва с вадене на зъб.
Специално внимание в доклада е обърнато на единствения женски затвор у нас - този в Сливен.
Близо 82% от затворничките в Сливен са зад решетките за ненасилствени престъпления, най-често дребни кражби. В същото време близо 50% са майки на малолетни деца. Най-големият социален проблем е, че те нямат възможност да поддържат семейни контакти и са откъснати от общността.
Втората голяма тема в доклада на "Националния превантивен механизъм“ за 2015 г. са хората с психически заболявания.
50 000 е броят на хоспитализациите в психиатрични заведения годишно. Общите разходи за психиатрични дейности са 93,5 млн. лв. годишно - под 3% от общия бюджет за здравеопазване. Редом до всички изброени типични проблеми в психиатриите липсват кадри, заплатите са твърде ниски и не биха мотивирали специалистите. Много често в болниците започват работа изписани пациенти. Общественият посредник смята, че основният проблем е финансирането.
Третата тема, изложена от Мая Манолова в доклада, е посветена на състоянието на миграционните и бежанските центрове. Децата са най-уязвими, твърди Мая Манолова.
Сред другите теми в доклада, представени от омбудсмана бяха още: защитата на децата в конфликт със закона, предложението да бъдат закрити интернатите и да бъде реформирано детското правосъдие; да се увеличи броят на институциите за възрастни с ментални проблеми; в арестите да се подобрят базата, храната и да се информират задържаните за правата им. В новите медико-социални институции за деца да се наблегне върху кадровата политика, е записано още в доклада на "Националния превантивен механизъм“ за 2015 г.
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..
За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..
В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..
България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..
Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск. “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..
Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..