Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малмьо и Мурсия - пример за устойчиво градско развитие

Снимка: Архив
Седмият по големина град в Испания и третият най-голям шведски град са отличени от Европейската комисия за добри практики, добро планиране и "зелено" градско мислене при връчването на годишните награди в Брюксел.
Мурсия получи приза за най-добро представяне на Европейската седмица на мобилността 2015. С население от 440 хиляди, това е столицата на едноименната испанска автономна област, град с впечатляващи постижения в постигането на "мирно съвместно съществуване" на автомобили, велосипеди и пешеходци. Все повече (сгъваеми) велосипеди в градските автобуси, отварянето на бус-лентите за колоездачи, увеличението на зоната за платено паркиране в центъра на града - това са част от "козовете" на Мурсия, с които победи останалите двама финалисти Лисабон и Палма де Майорка. Сериозна конкуренция като се има предвид, че наскоро Лисабон бе обявен за най-добрата столица в Европа по отношение на баланса между свободно време и работа. А иначе Мурсия е поредният испански град с отличие в "зеления сектор" - още от Витория Гастейз, която беше зелена столица на Европа. А и сега от тримата финалисти, два са представители на Испания (почти като във футбола).

Наградата за устойчиво градско развитие пък отиде в Малмьо - там силните страни са свързани с амбициозния, но същевременно реалистичен план на транспортното развитие на града, със специален акцент върху социалното измерение. Разрастване на трамвайната мрежа, програми за окуражаване на ходенето пеша, както и на всички форми на алтернативен и здравословен транспорт - това са  силните страни на шведския град, в който има летище, важен железопътен възел и пристанище (отделен е от датската столица Копенхаген с най-дългия мост над водна площ в Европа).
Наградите са били връчени от двамата еврокомисари, чиито сектори са свързани тясно с темата - Виолета Билк (транспорт) и Кармену Вела (околна среда). А значимостта на отличията за устойчиво градско развитие са изключително важни, като се има предвид, че 75 процента от населението на ЕС е съсредоточено именно в градовете.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.02.25: Да говориш за еврото или да убеждаваш "За" еврото

Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..

публикувано на 04.02.25 в 18:45

Дадоха старт на Националната кампания "Предай доброто!"

С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..

публикувано на 04.02.25 в 18:19
Атанас Димитров

Хотелиерите и ресторантьорите настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС

Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..

публикувано на 04.02.25 в 17:43
Сцена от комедията

Постановката "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров и с музиката на Свилен Ноев тръгва из страната

Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..

публикувано на 04.02.25 в 17:05

Адв. Мария Петрова: Преди интервенция се информирайте кой ще я извърши

В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..

публикувано на 04.02.25 в 16:47

Свами Тиртха: Ако сме удовлетворени от това, което имаме, липсва мотивация за промени

Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..

публикувано на 04.02.25 в 16:10

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна, настояват от бранша

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 04.02.25 в 15:48