Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Древният град Кабиле е разполагал със собствена монетарница

Снимка: ranica.eu
В рубриката "Компас" ще ви заведем в близост до Ямбол, за да ви разкажем за Археологическия резерват "Кабиле", който неотдавна беше реновиран и е отворен за посетители.

Тракийският град Кабиле е съществувал в Античността и е бил разположен в близост до днешен Ямбол. Това е и една от туристически атракции в региона, разказва Мирослав Козарев, археолог в Регионалния исторически музей в Ямбол.

Самият Мирослав Козарев е част от римските легионери по време на възстановките, за които можете да заявите желание за участие в Регионалния исторически музей на Ямбол. Координатите ще откриете в интернет страницата на музея, която също си заслужава да посетите. Античният град Кабиле, за който ви разказваме днес, възниква към края на ІІ хил.преди н.е. край голям култов център на възвишението Зайчи връх. През античността градът е бил важен икономически и културен център в Югоизточна Тракия и Долна Тунджа. Според историческите сведения Кабиле е превзет от Филип Македонски през 341 година преди н.е., а по-късно за известно време в него е пребивавал и синът му Александър ІІІ Велики Македонски. През първата половина на ІІІ век преди н.е. Кабиле е бил резиденция на тракийските царе Спарток и Скосток. Той е и единственият град във вътрешна Тракия, който разполагал със собствена монетарница. След като е превзет от римляните, в началото на ІІ век от новата ера Кабиле се превръща в един от най-важните римски военни лагери в провинция Тракия. Градът престава да съществува, след като аварите го разрушават в края на VІ век.

За разлика от други антични градове, върху Кабиле не е застроено съвременно селище и това го превръща в лесен за експониране и разкопки обект. Находките, открити при проучвания в района, са експонирани в археологическия музей към резервата. Разкопките на открито, които също могат да бъдат разгледани, включват останки от базилики и църкви, от крепостни стени и обществени сгради. Интерес за онези, които са запалени по културния туризъм, представлява и самото възвишение "Зайчи връх".

Една от най-впечатляващите постройки в античния град Кабиле е банята, известна като Големите терми. Заема площ от около 1100 кв.м. и е изградена от ломени камъни и тухли, споени с хоросан. Строителството на банята се извършва през 3 век от новата ера. Големите терми се състоят от множество помещения с различни размери и функции - топли и студени басейни, съблекални и предверия. Отоплението е осъществявано чрез топъл въздух, цилкулиращ под подовете на помещенията. Въздухът е загряван от огнища, разположени непосредствено до външните стени на банята. Снабдяването с вода и отвеждането й е ставало с помощта на умело изградена ВиК-система.

Чуйте повече за древния град Кабиле от репортажа на Красимир Мартинов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на шесто място в света по прекарано време в ТикТок

Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..

публикувано на 26.12.24 в 16:46

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01