Със силата на светлините ефекти и изключително въздействащата музика „Звук и светлина“ пресъздава историята на българската държава - от създаването й от славяни и прабългари, през нейното разрастване, величието й при цар Симеон и по-късно - падането на страната под византийска власт. Следва звуково и светлинно обрисуване на издигането на Второто българско царство, когато Търново е столица на България. Синьо-зелен цвят обгръща хълма, а под звуците на траурна музика, съпроводена от стенания, се пресъздава падането под Османско робство и най-тежките години за България. И все пак едно червено сърце остава да тупти най-отгоре и да поддържа живота. Постепенно то обхваща целия хълм, цялата държава и така започва Възраждането. Програмата завършва с „На многая лета" - момент, в който голяма част от зрителите стават прави и запяват. Всъщност, от 1988 година до сега над 5 милиона гости от цял свят са имали удоволствието да наблюдават спиращия дъха спектакъл „Звук и светлина” на хълма Царевец във Велико Търново. Имало е случаи, в които на площада са се събирали повече от 4000 души. Друг път 6000 рокери са изпълнили пространството пред хълма Царевец и улицата нагоре - спомня си инж. Първан Първанов. Той отговаря за звеното"Звук и светлина" в общинското предприятие „Царевград Търнов”.
Рекордът за "Звук и светлина" е 2007-а година, когато спектакълът е бил излъчен цели 273 пъти. Имали сме по 40 пускания през месец септември, до четири пъти на вечер, с гордост разказва инж. Първан Първанов.
Идеята за спектакъла е от края на 60-те години на миналия век, когато Общонародният комитет за развитие на Велико Търново организира и планира развитието на старата столица като исторически, културен и туристически център. При започването на археологическите проучвания и реставрацията на крепостта Царевец се обсъжда възможността да бъде възстановена камбанарията на Патриаршеската църква и да се постави камбана, която да звъни в определени часове.Три са първоначалните сценарии за програма-спектакъл на крепостта Царевец. Реализира се обаче идеята на режисьора Въло Радев. Той работи по проекта съвместно с чешкия си колега Яромир Хник. Така ръководеният от тях българо-чешки екип осъществява проекта, на който се радваме и до днес. Обектът е трябвало да бъде пуснат в експлоатация на 1 юни 1983 година. Свръх сложните системи и съоръжения на Царевец обаче са окончателно готови през есента на 1985 година, а премиерата е по повод 800 години от въстанието на братята Асен и Петър. Програмата на спектакъла е запазена изцяло. Продължава 20 минути, няма кратка и дълга версия, както твърдят някои посетители, казва ни инж. Първан Първанов.
Техниката постоянно е подложена на метеорологични условия, на токови удари. Един месец се завихри страшна буря. Магнетофонът, компютърът и лазерът на другия ден бяха тотално сринати. За два дни ги направихме. Имали сме и трудни моменти - веднъж изгоря трафопост, но фирмите веднага се отзоваха и отстраниха повредата, продължава разказа си инж. Първанов, който възприема спектакъла като свое собствено дете.
Най-доброто място за наблюдение на спектакъла "Звук и зветлина" във Велико Търново е едноименната площадка, която е изключително модерна, с прекрасен звук и възможност за наблюдение на атракцията с чаша вино в ръка и с любим човек до вас.
Чуйте повече за спектакъла и празненствата във Велико Търново от репортажа на Красимир Мартинов.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..