Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

400 хиляди служители в България се възползват от ваучери за храна

Синдикалните организации у нас са на мнение, че системата на използването на ваучерите за храна трябва да продължи да се развива в нашата страна. Това обявиха техни представители днес на кръгла маса „Бъдеще на ваучерното хранене на работниците и служителите“. Системата действа в нашата страна от 1997-ма година, като в момента тя трябва да продължи развитието си, защото ваучерите за храна включват по-голяма свобода за фирмите, които оперират в този бранш. Ваучерите за храна са един вид социална придобивка, с която работодателите могат да бъдат по-привлекателни за служителите. В момента в България 400 хиляди служители се възползват от своите ваучери.

По време на форума президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов заяви, че властите у нас от 1997-ма година до сега винаги са се съпротивлявали срещу въвеждането и развитието на системата с ваучерите за храна, а в момента отново сме на пореден етап от нейното развитие.

Френският посланик Ксавие дьо Кабан, който също присъства на форума, подчерта, че френски и български фирми имат интерес да се развиват на пазара, свързан с ваучерите за храна. Той обясни, че след среща със социални партньори и работодатели е разбрал колко е важна тази система за българските предприятия, защото така те имат инструмент за добавка към възнаграждението.

Габриела Колева от Асоциацията на операторите за ваучери за храна обясни, че Системата генерира много непреки приходи за държавата и във всяка страна, където е въведена, е доказала своята ползотворност. По думите и, тази система е възникнала преди около 50 години във Франция, като работи в повече от 40 страни по света.

Според участниците на форума, квотният механизъм, по който работи системата, е наложен от държавата лимит и се определя от бюджета на страната. Според тях трябва да няма такъв лимит, а опитът на други страни сочи, че отварянето на ваучерната система няма да наруши баланса в бюджета, а всъщност генерира много непреки приходи. За постепенното отпадане на квотната система се обявиха и от КНСБ.

Чуйте повече по темата от репортажа на Ивайло Николов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са рисковете в планината през зимата?

Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..

публикувано на 27.12.24 в 18:25

Всяка година събраните разделно отпадъци от опаковки в София се увеличават

С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..

публикувано на 27.12.24 в 17:03

До 5 януари 2025 г. в НДК продължава 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал

До 5 януари 2025 г., в Националния дворец на културата се провежда 38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал. По традиция жителите и гостите на столицата могат да посетят класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. Тази вечер ще се състои "Новогодишен джаз..

публикувано на 27.12.24 в 15:23
Калина Цолова

Калина Цолова: Забраната за отопление с дърва и въглища не е прищявка, за наше здраве е

От 1 януари 2025 г. за 9 от 24-те столични района влиза в сила забрана за отопление с твърдо гориво . Първи под ограничението попадат "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". От 2029 г. рестрикцията ще важи и за всички останали райони на София. Обикновено нискоемисионни зони се..

публикувано на 27.12.24 в 13:35
Снимката е илюстративна

Край София ще заработи предприятие за винилови грамофонни плочи

Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите.  Пред БТА Илия Григоров, един основателите ѝ, разкри, че производствената мощност край София е за около 20 000..

публикувано на 27.12.24 в 12:55
Снимки: БГНЕС

Основни пътища до Витоша са чисти, но не и към хижите

Пътят до местността "Златните мостове" е почистен перфектно, съобщи пред БНР-Радио София слушател от ски зона на Витоша. Лош обаче достъпът до хижите "Боерица", "Бор", "Офелиите", "Кумата" и други. "Видях машини, закъсали по пътя. Те са за градски условия, с гребла. Всички сили се хвърлят по основния път, но хижите са изоставени",..

публикувано на 27.12.24 в 12:16

Мики и Чарли пленяват детската публика и след като стават семейство

Мики и Чарли имат собствено детско шоу, в което представят фокуси, танци, куклен театър и още забавления. Тяхна голяма радост и специалност е да посрещат коледните празници с децата от различни детски градини, занимални и училища. Забавлението, което носят на малчуганите в тези зимни дни, е безмерно. " С Чарли се запознахме 99-а година на жълтите..

публикувано на 27.12.24 в 10:56