Белгия-Италия 0:2 : Емануеле Джакерини 32 мин, Грациано Пеле 90+3 мин.
Отборът на Белгия, който е сочен за един от фаворитите на турнира, създаде доста голови положения, но не успя да реализира нито едно от тях, като почти всички удари бяха извън очертанията на вратата. Срещата беше доста интересна и оправда очакванията, след като имаше много атаки и към двете врати.
Вратарят на Италия Джанлуиджи Буфон изигра своя мач номер 157 за националния отбор. Така 38-годишният страж стана първият футболист, който извежда с капитанската лента своя отбор на трето европейско първенство.
Отборът на Белгия започна по-добре срещата и доминираше в началните 30 минути. Пропуски обаче направиха Раджа Наинголан и Маруан Фелаини. В 32-ата минута аванс за италианците даде Емануеле Джакерини. Той получи пас от центъра на терена от Леонардо Бонучи, овладя топката с едно докосване и с техничен удар я изпрати във вратата на Тибо Куртоа. Отборът на Италия имаше още отлични положения в следващите минути, но те бяха пропуснати от Антонио Кандрева и Грациано Пеле.
Пет минути преди края на първото полувреме Кевин де Бройне можеше да се разпише за Белгия, но италианските защитници се справиха с него при две последователни ситуации. След подновяването на играта белгийците отново пропуснаха чисто положение. В 53-ата минута Ромелу Лукаку стреля, но топката мина на сантиметри от горния ъгъл на вратата на Буфон. В следващата атака Куртоа спаси удар на Грациано Пеле. Последваха пропуски на Наинголан и Еден Азар за Белгия. В 82-ата минута пък Ориги стреля с глава, но топката премина над гредата. Италианците решиха всичко в добавеното време. Грациано Пеле получи пас от Кандрева и с мощен удар от границата на малкото наказателно поле не остави шансове на Куртоа за крайното 2:0. С победата Италия оглави класирането в пета група с 3 точки.
В другата среща от групата Ирландия и Швеция завършиха 1:1. В тази среща определено ирландците доминираха и създадоха доста положения, но не успяха да се възползват от надмощието си. Шведите пък успяха да измъкнат равенството без точен удар във вратата. Три минути след началото на второто полувреме Уес Хулахън даде аванс на ирландците, а в 71-ата минута Киърън Кларк си вкара автогол, което беше и първо попадение в собствената врата на първенството. Пропуски за Ирландия: Джонатан Уолтърс, Киърън Кларк, Роби Брейди.
Ирландия-Швеция-общо удари: 9-7, точни удари: 4-0.
12 минути преди края на терена се появи и звездата Роби Кийн, на 35 години и 11 месеца и 5 дни, който се превръща в най-възрастния състезател в историята на ирландския футбол на голямо първенство.
В следващия кръг италианците ще играят срещу Швеция, а Белгия излиза срещу Ирландия.
В най-ранната среща за вчерашния ден, която противопостави тимовете на Испания и Чехия от 4-та група, настоящите Европейски шампиони успяха да спечелят с 1:0, след късен гол на Жерар Пике.
Той се разписа с глава в 87-та минута. В самият край на срещата Владимир Дарида получи отлична възможност да изравни, но изстрелът му беше в обсега на Де Хеа. Въпреки че Чехия игра по-силно в началните минути на двубоя, срещата определено мина под диктовката на испанците, които създадоха доста голови положения, а чехите се задоволяваха предимно с контраатаки, при които създадоха няколко положения пред вратата на Давид де Хеа.
Вратарят на Манчестър Юнайтед и колегата му Петър Чех показаха класа и се намесваха качествено, само при гола, Чех нямаше какво да направи. За испанците с неточни удари и пропоски се отличиха Мората, Адурис, Жорди Алба, Давид Силва, Нолито и Серхио Рамос, а за чехите най-сериозни пропуски направиха Хубник, Томаш Нецид и Владимир Дарида.
След този двубой Испания записа 13-и пореден мач без поражение на Европейски първенства, като за последно те загубиха преди 12 години с 0:1 от Португалия. На настоящия шампионат във Франция пък, играчите на Висенте дел Боске ще се опитат да спечелят 3 поредна европейска титла.
В следващите срещи от четвърта група Испания среща Турция, а Чехия ще играе с Хърватия.
Днес ще се изиграят първите срещи от последната 6-та група, от 19ч Австрия-Унгария, 22ч- Португалия-Исландия, но за тях по-късно.
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..