Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Франция е първият отбор, който се класира за осминафиналите на Евро 2016

Франция е първият отбор, който се класира за осминафиналите на Европейското първенство.

Домакините постигнаха втора драматична победа с попадения в последните минути, този път над Албания с 2:0. Французите отправиха общо 22 удара към вратата на албанците, но само 2 бяха в очертанията, които се превърнаха и в попадения. Гостите от своя страна отправиха 8 изстрела, но нито един не беше в очертанията на врата, пазена от Лорис. Головете бяха дело на Антоан Гризман в 90-тата минута и Димитри Пайе, който беше героят и от първата среща на французите с Румъния, отбеляза в последната минута от продължението.

Албания играха добре, имаха опасни атаки, уцелиха и греда, но нямаха късмет да се разпишат и да спечелят първата си точка на големи първенства. Дешан направи промени в сравнение с първата среща на Франция, като Антони Марсиал и Кингсли Коман започнаха на местата на Антоан Гризман и Пол Погба, от чиито представяне селекционерът на Франция не остана доволен в мача с Румъния. Двете промени обаче също не впечатлиха. През първата част французите застрашаваха вратата на Албания предимно след статични положения. Албанците имаха няколко пробива, при един от които Армандо Садику не успя да засече топката и да се разпише Това беше и първото интересно положение на балканците. Втората част обаче започна обещаващо. Секунди след подновяването на играта Кингсли Коман стреля с глава, но топката мина на няколко сантиметра встрани от вратата. В 53-та минута албанците пропиляха страхотен шанс и определено могат да съжаляват. Тогава Ледиан Мамушай стреля от вратарското поле, но топката удари левия страничен стълб. Страничният стълб се показа като верен помощник и на албанците. В 68-та минута Димитри Пайе намери перфектно Оливие Жиру и той стреля с глава, но прати топката в дясната греда. Етрит Бериша дори не помръдна и нямаше какво да направи. Естествено, последващите минути минаха под диктовката на домакините. В 90-та минута, с първия точен удар в мача за Франция, Гризман се разписа с глава след центриране на Адил Рами от фланга. В последните секунди падна и гола на Пайе.

В по-ранната среща от тази група Румъния и Швейцария завършиха при резултат 1:1. общо удари: 14-19,  точни удари: 4-6. Богдан Станку изведе Румъния напред в 18-ата минута, след като бе точен от дузпа, но в 57-ата минута Адмир Мехмеди изравни с удар с воле. Станку стана третият играч, който успя да отбележи две дузпи по време на едно европейско първенство. До този момент това бяха Франк Арнесен през 1984 г. и Гайска Мендиета през 2000 г.

С равенството Швейцария събра 4 точки и направи важна крачка към първо класиране в историята си за фазата на директните елиминации на европейско първенство. За Румъния точката бе първа на този шампионат. Пропуски за Швейцария напрвиха Харис Сеферович, Фабиан Шен, Джердан Шакири и други. След като изравниха резултата, швейцарците бяха по-активни, но така и не успяха да се разпишат за втори път, с което да си осигурят място на осминафиналите. Пълни 90 минути за Румъния записаха футболистите на шампиона на България Лудогорец Андрей Препелица и Клаудиу Кешеру, като и двамата получиха жълти картони през първото полувреме и си пролича разликата, защото в нашето първенство те изглеждат бързи, а на европейското са много по-бавни от другите играчи.

Отборът на Словакия победи Русия с 2:1 в среща от втория кръг в група "В" и записа първи успех на европейското първенство по футбол във Франция. Владимир Вайс и Марек Хамшик се разписаха за Словакия през първото полувреме, а Денис Глушаков беше точен за Русия в 80-ата минута.

В началните минути на мача руските национали пропуснаха две положения. В 23-ата минута Атрьом Дзюба засече топката с глава, тя тупна пред вратаря Матуш Козачик, който успя да я избие. Пет минути по-късно Фьодор Смолов стреля опасно по земята, топката минава на сантиметри от вратата.

В началото на второто полувреме липсваха чисти положения пред двете врати. Едва в края на мача руските футболисти оказаха финален натиск, но не успяха да стигнат до изравняване. Няколко минути преди да изтече редовното време, Глушаков беше близо до второ попадение, но изстрелът му премина на сантиметри от страничния стълб на вратата на словаците.

Така Словакия записа първия си успех на европейски финали като самостоятелна държава, а Русия ще трябва да търси задължителен успех срещу Уелс, ако исак да продължи напред в турнира. 

Днес Англия - Уелс 16 ч., Украйна - Северна Ирландия 19 ч. и Германия - Полша 22 ч.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36