Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златните минути на Радио София:

В поредицата "Министър-председатели на България" – Тодор Живков (1962-1971)

БНР Новини
5 ноември 1963 г. - Тодор Живков открива първите мощности в новопостроения металургичен комбинат Кремиковци - денят е обявен за официален празник на металурга
Снимка: lostbulgaria.com

Начело на 70-то и 71-то правителства на България е Тодор Живков.
Роденият на 7 септември 1911 г. Живков има дълга политическа кариера. В продължение на 35 г. (от 1954 до 1989 г.) оглавява управляващата Българска комунистическа партия, заема централни ръководни длъжности, председател на Министерския съвет и председател на Държавния съвет на Народна република България.

След завършване на полиграфическото училище в София, започва работа като букволеяр в Държавната печатница.

След 9 септември 1944 г. е политически ръководител на Щаба на Народната милиция и секретар на Окръжния комитет на БКП в София.

Партийната му кариера е във възход и през 1954 г. е избран за първи секретар на ЦК на БКП. Истинска власт обаче, получава след инициирания от него Априлски пленум през 1956 г., на който централно място заема осъждането на култа към личността на Сталин и на предишния държавен лидер Вълко Червенков. Априлският пленум е началото на „истинския социалистически живот”, чието автентично лице е Тодор Живков.

От позицията си на партиен лидер Живков постепенно разширява контрола си върху управлението на държавата. През 1962 оглавява изпълнителната власт в страната, като измества Антон Югов от поста министър-председател на България; през 1971 той отстъпва премиерския пост на Станко Тодоров, за да стане председател на новосъздадения Държавен съвет, т.е. фактически държавен глава.

Практиката на периодични кадрови смени с все по-нови и амбициозни кадри (и държането в страх на по-старите) продължава до края на управлението му на партията и държавата.

На пленума на ЦК на БКП на 10 ноември 1989 г. е приета оставката на Тодор Живков, а на следващия пленум, през декември същата година, той е изключен от партията. Освободен е от всички постове и на 18 януари 1990 г. е арестуван и обвинен в редица престъпления: т.нар. "Възродителен процес", “лагерите на смъртта”, финансово подпомагане на комунистически партии.

Живков има седемгодишна присъда за неправомерно раздаване на коли, апартаменти и представителни суми на Управление безопасност и охрана (УБО), но по-късно присъдата е отменена. Останалите обвинения са отменени след смъртта му през 1998 г.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..

публикувано на 09.11.24 в 10:54

Бъдещето е в основата на всичко, което правим

Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..

публикувано на 09.11.24 в 10:17

Всеки може да намери своя чай

Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство.  В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове.  Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..

публикувано на 09.11.24 в 09:55
Снимки: ratio.bg

Четирима учени гостуват на Есенния Ratio форум в София Тех Парк

Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..

публикувано на 08.11.24 в 19:14

"Форум", 08.11.24: Да бъдеш Джон Малкович или да не бъдеш...

Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..

публикувано на 08.11.24 в 18:05