На тези въпроси отговори в първото издание на "Часът на здравето" д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той бе категоричен, че грип в София в момента няма и добави:
Всяка година с настъпването на есенните дни преживяваме няколко дни с различни респираторни вируси. Общото между тези вируси е, че рядко достигат заболеваемостта, каквато се достига при грипния вирус, освен това протичането е сравнително леко, в рамките на 2-3 дни, хората рядко си остават вкъщи, а го карат на крак. И при тези вируси, обаче има и случаи на усложнения - при хора с увреден имунитет или след физическо и психическо натоварване. Антибиотикът има място само при наличие на бактериална суперинфекция. Лекарят може да изпише такъв препарат, ако е сигурен, че става дума за бактериална инфекция, каза д-р Кунчев.
Гостът в "Часът на здравето" коментира начините за превенция на грипните заболявания:
Първият начин, който осигурява най-ефективна защита е ваксинацията. Процентът на хората, които се имунизират у нас обаче е много нисък - между 3% и 4%, най-много до 5 процента. Аз не казвам, че е задължително да правим тези имунизации. Ако човек е в добра форма, той може да изкара това заболяване без особени усложнения. Но определени групи - възрастните хора над 65 години и малките деца, които често боледуват, е задължително да бъдат предпазени. Ако предпазим тези най-рискови групи, това е достатъчно.
Д-р Ангел Кунчев посочи също, че болните с грипна зараза по възможност трябва да си останат няколко дни вкъщи. У нас обаче няма такава култура. Обикновено един работещ отива в офиса и заразява всички останали, защото за предаването на вируса не е необходим близък контакт, достатъчно е да стоим с болния в една стая.
Дали ваксините включват очаквания щам на грипния вирус и дали и младежите трябва да се ваксинират - чуйте в прикачения звуков файл.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..