Александър Христов казва, че художествената литература е вид медия, която пренася по-високи идеи в ежедневието ни. Важно е обаче и какво четем не по принцип, а да отсяваме книги според потребностите ни. Четенето трябва е за удоволствие, а не за космически истини. Според Александър българската литература не успява да стигне до своите читатели, като се тръгне от рекламата дори. Българският писател няма добри традиции в жанровата литература, а хората тръгват в четенето от нея.
Александър Христов е завършил българска филология и магистратура по литература и творческо писане в СУ "Климент Охридски". Негови разкази са публикувани в печатни и електронни медии. Носител е на няколко литературни награди, последната от които е националната литературна награда "Тодор Влайков" от 2012 г. за новелата "Африка". В творчеството си той се феокусира върху трудния живот на младия човек в България.
Белослава Димитрова споделя за писането, че е преди висчко работа. Пише остро и се бунтува със себе си за нуждата от всяка книга. Литературата може да те събуди, да те разбунтува, да промениш системата и дори да я разбиеш, казва Белослава. Тя чете литература, за която е придобила вкус. Това е дълъг процес, който започва още в семейството и е най-щастливото нещо, което ми се е случвало. Много е рядко в семейство, в което не се чете, детето да има порив за книги. Четенето не е нещо задължително, трябва да го искаш". За писането и четенето чуйте още в звуковия файл.
Белослава Димитрова дебютира през 2012 г. във в. „Литературен вестник“. Нейната първа книга „Начало и край“ е издадена от Университетско издателство „Св. Климент Охридски“. През 2014 г. излиза втората книга на Белослава Димитрова - „Дивата природа“, която е номинирана за Национална награда за поезия „Иван Николов“ (2014) и е удостоена с едно от двете поощрителни отличия. Работила е в Българското национално радио.
Още за писането и четенето - чуйте още в звуковия файл.Коледният влак с парен локомотив отново радва малки и големи: "Възстановяването на локомотива "Баба Меца" ни отне година. Поддръжката и ремонтът са доста трудоемки и останаха много малко специалисти, които да го правят. Но въпреки трудностите, успяхме за радост на любителите на парната тяга." Подробностите за маршрутите днес и утре - в звуковия файл.
Владимир Николов от "Брик хънтърс лего клуб" за инициативата в Детски отдел на Столична библиотека: "Тематичната ни програма е много весела, днес вече около мен децата са към лего-събитието. Следващата седмица имаме детски кино-следобеди и четене на детски книжки. Тук се случват вълшебства. Имахме и коледен бал. Имаше много Хари Потър, любима и на..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
В предаването "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..
За книгата “В орбита“ от британката Саманта Харви, спечелила най-престижната награда за литература "Букър" за 2024, разказа в “Радиокафе“ Ия Цветанова. Наградата “Букър“ е създадена през 2004 година и се присъжда за книга преведена от и на английски и публикувана в Обединеното кралство или Ирландия. В страната ни Букър придоби популярност..