Според проф. Кафтанджиев добрите комуникатори трябва да се насочат към дигиталните форми на общуване.
„Това е промяна само по отношение на медията. Знаковите системи, които се използват, са същите. Но има нови аспекти по отношение на дигиталната поетика. Например всички тези общувания стават въвличащи. Потребителят започва да общува с рекламата, дори с тези, които я правят. Нещата стават по-демократични. Като е двупосочна, тази комуникация става и по-ефективна“.
Самите стоки вече се правят не за масовия потребител, а за отделния човек, спрямо неговите потребности, смята още Христо Кафтанджиев. Затова и начинът, по който се комуникира, също е персонален.
„Рекламата обаче, дори и индивидуализирана, на 100 процента се съобразява с културния модел. Младото поколение в развития свят има много общи неща, но във всяка култура то си има и индивидуални характеристики. Ако сме печени комуникатори, ще намерим тези 50 процента от универсалната култура и 50-те процента от индивидуалната“.
От съдържателна гледна точка навсякъде по света продължават да работят апелите. Апелът за могъществото например е характерен за всяка една култура. Въпросът е, че това могъщество намира различни прояви в различните култури.
Проблем си остава и лицемерието. „Не малка част от всички тези комуникации не са искрени. И при това положение не може да се постигне ефективност. Където има лицемерие, няма ефект от рекламната комуникация“, допълва проф. Кафтанджиев.
Разговорът с него чуйте в звуковия файл.
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..
Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъдиха темата на деня - взривът в Банкя, както и някои универсални проблеми като проблемите със здравеопазването: взривът в Банкя - колко отговорни сме за безопасността на домовете ни отговорно общество - хора, които се грижат за здравето си; липсата на добри..
Взривът е възникнал вследствие на технически проблем, най-вероятно в горелката на газовата инсталация в самата къща и взривът е бил доста голям, защото една голяма част от къщата е съборена от взрива, казва кметът на Банкя Рангел Марков . На този адрес са живели двама души - брат и сестра, които към момента са в неизвестност . Все още от..
В петъчното "Радиокафе" гост и събеседник е една космополитна личност, по думите на домакина и водещ Даниел Ненчев. Боян Бенев предприемач, пътешественик, писател, музикален продуцент. Сам осъзнава и признава, че се занимава с много и различни дейност и. Носи различни шапки. Влиза в различни роли. " Най-ценното е възможността да..