Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Е-поколението не унищожава езика

2
Снимка: pixabay.com
В "Радиоприемница" говорихме с езиковеда проф. Мария Грозева-Минкова от Нов български университет за отношението ни към съвременния български език.

Необходимо е всички да обръщаме внимание върху езика, който използваме, а защо не и да бъде създаден Закон за опазването му. Заплашителна сила за езика представлява нахлуването на чуждици. Много са примерите не само от общуването в социалните мрежи, но и в рекламните съобщения. Критика търпят тези, които съставят рекламите, защото не превеждат текстовете към марките. Кирилицата пак ще ни спаси, защото чуждиците не навлизат толкова бързо, както в езиците, които ползват латиница. 

Как е-поколението влияе на езика?

Проблемите с езика, с които се сблъскваме в интернет, са част от общия език. Това е явление, което е част от обществото и от бъдещето ни.

Е-поколението /20-25 годишните/, родени в цифровата епоха, не могат без да са онлайн. Тази среда е бърза и изисква и те да са бързи. Това не означава, че младите хора унищожават по този начин езика, твърди проф. Грозева

Какъв е светът на езика?

Светът на езика съответства на развитието на обществото и на техниката. Той се променя бързо, но обеднява с факта, че не се обръща внимание на хуманитаристиката, която е малко загърбвана.

Според проф. Грозева условие за будния дух е знанието на родния език в пълното му богатство. Това ни дава възможност за преценка и на другите езици, които учим.

 Чуйте разговора с проф. Грозева в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

Още по темата

Може ли българският да се превърне в битов език?

В предаването " Радиоприемница " ви предлагаме коментар за бъдещето на българския език като част от нашата национална принадлежност. Той е на проф. Анна-Мария Тотоманова - преподавател по История на българския език в Катедрата по Кирилометодиевистика в..

публикувано на 02.11.16 в 18:14
ВИЖТЕ ОЩЕ
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15..

публикувано на 18.01.25 в 12:08