Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 години откакто Господ беше българин

Футболни емоции - 17 ноември 1993

Снимка: Архив
23 години по-късно, отново отбелязваме датата 17 ноември, когато Господ беше българин.
Тогава националният отбор България победи тима на Франция на „Парк де Пренс“ с 2:1 с невероятния гол на Емил Костадинов в 90-ата минута. Една невероятна вечер, когато беше поставено началото на приказка, която продължи до лятото на 1994-та година.

Всичко около и за този много велик момент в историята на футбола ни е написано и казано. По-паметливите от вас сигурно си спомнят и развитието на борбата в групата, което почти не дава на нашите футболисти никакъв шанс да се класират за световното първенство. „Петлите” са лидери и основни фаворити до момента, в който не правят равенство при гостуването си на Швеция. България бие Австрия, а по същото време Израел хвърля бомбата и бие французите в Париж. Това ни отваря шанс, ако победим Франция, да се класираме. Малко са обаче хората, които наистина вярват в това. На Франция им трябва победа или равенство за класиране, докато на България ще се класира само при победа над Франция. В 32-та минута Ерик Кантона отбелязва във вратата на Борислав Михайлов. Малко след това в 37-та минута Емил Костадинов вкарва изравнителен гол с глава след центриране на Красимир Балъков от корнер. Равенството се запазва до последно, но 10 секунди преди края на редовното време Емил Кременлиев подава топката към върналия се назад Любослав Пенев, който 4 секунди преди края на редовното време успява да изведе Емил Костадинов в стрелкова позиция. Костадинов вкарва гол 1 секунда преди края на редовното време. Останалото е история, както се казва. Вече повече от две десетилетия си спомняме с носталгия за славните времена на българския национален отбор и големите емоции, които ни донесе той. Особено на фона на представянето на футболистите, които сега носят националната фланелка.


Чуйте повече за спомените на някои софиянци за датата 17 ноември 93-та година и за изпитаните от тях емоции, в анкетата на Ивайло Николов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изградиха първата водеща линия за незрящи в подлез в София

В подлеза на бул. "Цариградско шосе“, при бившия хотел "Плиска“, вече е факт първата водеща (тактилна) линия за незрящи. Идеята идва от Виктор Асенов, който е със 100% вродена слепота и от години се бори за по-безопасна среда за хората като него. Инициативата подема кметът на район "Слатина“ Георги Илиев, а проектът е осъществен с..

публикувано на 13.01.25 в 09:04

С временни прекъсвания снеговалежите продължават

През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..

публикувано на 13.01.25 в 07:35
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13