Първото лице на приемната грижа като професия обсъждаме с Мариана Тасева - ръководител на Център по приемна грижа към Фондация "За нашите деца". Според нея приемната грижа е отговорна професия, която носи мотивация и заряд, а за децата това е шанс. Най-важно за детето в приемно семейство е да бъде запазена неговата идентичност и да му се даде сигурност ,че може да продължи напред. Децата трябва да се развиват без да се наранява психиката им, без да се променя историята им.
Приемната грижа е професията, която се наслагва. Изисква се от приемните родители постоянно да повишават своето разбиране, умение и знание как да поемат детето такова, каквото е и да му помогнат в пътя на развитие.
"Няма лошо такъв тип грижа да е професия, няма страшно един човек да получава съответното заплащане за добре свършена работа, но трябва да се надгражда и да се развива експертизата на родителите, за да гледат децата по най- добрия начин", заяви Мариана Тасева ръководител на Център по приемна грижа към фондация "За нашите деца".
Д-р Султанка Петрова - председател на Националната женска организация на ВМРО и народен представител коментира в "Радиоприемница" пробойните в приемна грижа.
Според д-р Петрова социалната услуга се е превърнала в бизнес и създава корупционни практики. Депутатът е подала сигнал до главния прокурор във връзка с излъчен материал по национална телевизия, в който се разказва за злоупотреби на социални работници, които предлагат приемна грижа. Публична тайна е ,че корупцията в социалната система се задълбочава. В сигналите до нея се посочват определени тарифи, срещу които се предоставят социални услуги. Причините за тези порочни практики е проблемът с личната отговорност, липсата на контрол и начинът, по който функционира администрацията. "Детската съдба не е чувал с картофи, който можем да местим,за да усвояваме едни пари".
Д-р Султанка Петрова алармира за укриване и фалшифициране на социални документи, което създава проблеми в сложни казуси. Петрова предлага да се създаде агенция за закрила на семейството и децата като част от реформата в социалната система, която трябва да е насочена към уязвимите групи.
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..