Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарителските модели могат да променят обществената среда

Снимка: dfbulgaria.org
Социалната отговорност на фирмите и тенденциите в корпоративното дарителство, коментира в Радиоприемница Боряна Кирилова - мениджър комуникации в Българския дарителски форум. Това е организация, която представлява и подпомага големите дарители в България.

Според Кирилова, дарителските модели могат да променят обществената среда. Типичен пример за това е все по-честото търсене от страна на компаниите на неправителствени партньорства за осъществяване на обществено значими проекти.
Частното дарителство през последните 2 години е с лек спад. За 2015-а общите дарения от компании, фондации, търговци и физически лица са над 108 млн. лева. Водещи са даренията от фондациите - над 50 млн лева. Най-големият международен донор е "Америка за България".
Основният мотив за даряването се води от повелята на обществото, че когато печелиш и се развиваш, трябва да връщаш, защото това подобрява средата около теб, твърди Боряна Кирилова.

За 11-а поредна година Български дарителски форум (БДФ) връчи наградите „Най-голям корпоративен дарител”. Конкурсът отличи компаниите, които устойчиво и прозрачно са подкрепяли значими за обществото инициативи и каузи. Тази година БДФ отдаде признание и на личност, допринесла за развитието на дарителството в България. Наградата беше връчена на президента Росен Плевнелиев - за това, че през своя мандат системно и публично е зачитал усилията на дарителите.

По повод това признание към държавния глава, Боряна Кирилова коментира в Радиоприемница ,че президентът трябва да бъде посланик на дарителството, но не и да събира средства, т.е. да създава и променя механизми, а не да организира кампании.
"Президентът Росен Плевнелиев беше първият, който отвори вратите на институцията за неправителствения сектор. В неговия мандат "Българската Коледа" вървеше с посланието за промяна на нагласите, а не за самото подпомагане".
Чуйте повече по темата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Допитване: Българите искат повече ред в училищата

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 28.02.25 в 17:17
Издателят с книгата речник

Речник, трогващ с прозрения от живот във война

"Когато през февруари 2022 година започна пълномащабната руска агресия срещу Украйна, аз се опитах да съставя речник на войната , разказва Остап Сливински. Събира кратки истории от по няколко реда или страничка и ги структурира по азбучен ред – като истински речник. Книгата му вече може да се прочете и на български, а за съжаление..

публикувано на 28.02.25 в 16:36
Коста Коларов...

Коста Коларов представи новата си група "Цар Плъх" и сингъла "Засега"

Има такива музиканти и артисти, които са смели в идеите си и дърпат преди всичко себе си и своите виждания напред, както и цялата музикална сцена. Към тези хора причисляваме музикантът Коста Коларов от набиращата скорост банда "Цар Плъх". След като издадоха първите си сингли през миналата година, момчетата ще ги представят заедно с..

публикувано на 28.02.25 в 16:09

Пърформансът Billy’s Violence & Billy’s Joy - гледната точка на Бекет върху Шекспир

Billy’s Violence & Billy’s Joy е изключително визуално и емоционално преживяване, което изследва динамиката между радостта, въображението и личната идентичност. Тези представления събират в себе си трагедиите и комедиите на великият Шекспир и ги реконтекстуализират и преориентират, като поставят под въпрос моралните компаси, които използваме..

публикувано на 28.02.25 в 15:53
Никола Атанасов

Никола Атанасов: Предстоящото споразумение между Зеленски и Тръмп има по-скоро търговски характер

Тази седмица се навършиха три години от началото на войната в Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски пристигна снощи в САЩ. Днес той ще води разговори с американския президент Доналд Тръмп по споразумението за разработване на минерали и редки земни елементи. Пред Радио София Никола Атанасов от Института по медиация и управление на..

публикувано на 28.02.25 в 15:39
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Зеленски във Вашингтон с надежда да получи гаранции за сигурността на Украйна

Американският президент Доналд Тръмп се среща с украинския си колега Володимир Зеленски днес. Преди срещата двамата представиха различни акценти. За Зеленски е изключително належаща нуждата за американски гаранции за сигурност, докато Тръмп изтъкна ползите от сделка за голямото богатство от минерали в Украйна. Според Белия Дом Тръмп ще..

публикувано на 28.02.25 в 14:56
Студентът Александър Танев

3 години след началото на войната в Украйна - гледната точка на един руснак

Александър Танев e българин, чиято майка е от руски произход, а баща му е българин. Той записва “Международно право” в московския университет, който се казва “Дружба между народите” . Интересен факт, особено от днешна гледна точка, когато трудно може да се твърди, че Русия спазва международното право, а “дружбата между народите” е специфична...

публикувано на 28.02.25 в 14:56