Бизнесът трябва да осигури тези практически измерения, които не могат да бъдат дадени от образованието, заяви пред Радио София изпълнителният директор на "Джуниър Ачийвмънт" в България Милена Стойчева, един от участниците в конференция по темата, която се проведе тази седмица в столицата. По думите й, бизнесът трябва да отвори вратите си и да даде възможност на ученици да усетят динамиката, предизвикателствата и най-съвременните тенденции. А това може да стане посредством участие в менторство или осигуряване на практики и стажове в компаниите.
"Връзката между бизнеса и образованието трябва да съществува, и тя трябва да бъде основана на компетентностите от двете страни. Образованието трябва да осигури до известна степен условията и съдържателното изграждане на познание, умения и отношение по определени теми, и бизнесът да подкрепи практически, отваряйки със своята компетентност, посредством подкрепа за определени актуални предизвикателства. Защото един учител не може да следи съдържанието и да бъде навътре в динамиката и проблематиката на отделните индустрии, освен ако в момента не я практикува", коментира Милена Стойчева.
Тя посочи, че инициативата на организацията "Мениджър за един ден" показва де факто истинско сътрудничество - кратък стаж в рамките на един ден и кариерно ориентиране на младите хора. И тя се случва вече от 15 години.
"Няма никакво ограничение тя да се превърне в платформа и масова практика и да даде възможност за изява и достъп до бизнес средата на всички ученици", каза Стойчева. Тя добави, че интересът на бизнеса към това в последните години е по-голям. Но трябва много да се работи в посока на това бизнесът да подпомогне образованието, не само с нещата, които за работодателите са полезни, а като цяло с повишаване на образоваността на по-високо ниво, защото това е смисълът да подкрепяме кадрите, добави още Стойчева.
"Няма кадри в България и ние трябва да се борим за всеки един човек да бъде образован на ниво, което да отговаря на съвременните тенденции и предизвикателства на пазарната среда. Това, донякъде е отговорност и на образованието, на 50% бих казала, така че трябва да се работи в екип", каза още Милена Стойчева. По думите й, е крайно време всеки един ученик да има практическо преживяване по време на своето обучение, а това е част от мисията на организацията, която ръководи, както и част от препоръка на Европейската комисия.
Чуйте още от разговора - прикачения файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..