Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На концерт, ама друг път

Снимка: http://thevalleycenter.com/

Джони Деп, Джъстин Тимбърлейк, Бруно Марс, Род Стюард и Слаш - това бяха само част от имената, които от фондация "Мир за теб, мир за мен" анонсираха като участници в грандиозен концерт у нас тази есен. Не само, че тези знаменитости не дойдоха в България, но и събитието или по-скоро неговото неслучване обаче се превърна в нарицателно за грандомански и лошо организиран концерт. Използвахме този пример като отправна точка за разговора ни с Мартин Михайлов, мениджър на два култови за София и страната клуба, основен двигател на "Каваци Бийч Фест", който има зад гърба си десетки организирани концерти.

За да разберем какво може да се обърка при организацията на дадено музикално събитие и кой е отговорен за това, попитахме Мартин какво всъщност се крие в кухнята на промоутърския бизнес:

Мартин МихайловПърво трябва да си наясно с плановете за турне на определения изпълнител, ако няма турне това се нарича "one off", което е изключително скъпо. Най-често трябва да уцелиш групите в турне. Това става с предварителна информация. Като промоутъри получаваме такава от различни агенции. И ние започваме да изпращаме оферти. Обикновено гаранциите идват оттам какво ти си направил назад във времето, дали си надежден партньор. Например аз работя с международна  агенция, която гарантира пред мен, че този отсреща е легитимен прдставител на бандата, пред него гарантира, че аз съм организатор, на който може да се разчита. Като всяка една издънка сваля от това реноме.

В разговора включихме и един от най-опитните в България в тази сфера Иван Несторов - Амебата от "Sofia Music Enterprises":
Проблемът на малките промоътури е, че те обикновено котнактуват с разни прекупвачи, които нямат преки контакти с артистите. И стават някакви такива номера и фалове на дребно ниво. Но за това си е виновен самият промоутър. Промоутърът трябва да има надлежен договор и преди да обяви даден концерт да не си мисли, че всичко това ще се случи точно както той си го мисли, а да спазва правилата и законите на този бизнес. Проблемите на България като цяло са: логистичен - че се намираме на края на Европа и е много по-скъпо тировете на една продукция, които са 30-40, да дойдат по разнебитените пътища на Румъния и Бивша Югославия; второ пазарът наоколо не е много активен, би следвало едно турне да има концерти в Туция, Гърция, Румъния и на други места, за да има някакъв смисъл една група да слиза от Чехия и Унгария насам..

Проблем си остават и цените на билетите, които по нашите ширини са с 30-40 % по ниски от тези в Европа.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ком-Емине като пътепис

Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..

публикувано на 10.11.24 в 12:00

Обичайте се, колкото и трудно да е това

Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..

публикувано на 10.11.24 в 11:55
Лили Големинова - водещ на галаконцерта

Радиото не е професия, то излиза от теб

Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..

публикувано на 10.11.24 в 10:57
д-р Йорданка Господинова

Да се хидратираме добре и през зимата

С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..

публикувано на 10.11.24 в 10:00

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..

публикувано на 09.11.24 в 10:54