Границата на ПП "Витоша" е доста неясна и водещо в определянето й е между горския фонд и поземлените територии. Застрояването в границите на парка е процес, който се развива от създаването му през 1934 година. Още по-тревожно е, че с новия Закон за защитените територии отпадна понятието буферна зона, което позволи застрояването да стигне до границите на парка.
Тенденцията се развива повече от 50 години и в периода, когато общината е стопанисвала парка периодично за правени регулационни промени.
В момента има цели кварталчета по периферията,които попадат във Витоша.
Това обяви в предаването "Радиокафе" директорът на ПП "Витоша" Снежана Петрова. Тя беше гост в предаването ,което Радио София излъчи тази неделя от Детския екостационар "Бели брези".
Бъдещето на Витоша зависи от новия план на управление
Новият план за управление на ПП "Витоша" е с 10 годишен период на действие, в който се поставят хоризонтите за това какво ще се случва. В него са формулирани точно зоните и режимите в тях за това,което е забранено в парка. Планът обаче е просрочен с повече от 5 месеца и все още чака в министерството на околната среда и водите насрочване на Висш експертен съвет. Важно е да влезе в сила, тъй като старият план е изчерпан, а по новия има възможности за финансиране по европейски проекти.
"Човекът близо до природата"
Между 1.5 и 3 млн. души са годишните посещения в Природния парк "Витоша". Оценката на базата е,че тя е достатъчна и трябва да се модернизира. Необходими са мерки по отношение на инжинерната инфраструктура. Също така има нужда от нов модел за достъпността до планината, тъй като през почивните дни Витоша се превръща в паркинг на София.
Директорът на ПП "Витоша" Снежана Петрова обяви данни от видеонаблюдението /двете камери на Драгалевския път и на този от Бояна/, което показва, че средно месечно в парка влизат 25 248 автомобила. В работните дни те са 14 168 , през почивните дни 7 648. Много трудно могат да се спрат колите ако не се намери алтернатива. От ПП "Витоша" предлагат да бъде въведен вътрешно-парков транспорт, допълни Снежана Петрова.
Една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон "Адвент" излиза за първи път на български език в превод на Светла Стоянова. Тя се е заела със задачата да предаде поетичния език на Гюнарсон. Преводаческият ѝ дебют "Адвент“ излезе в началото на годината и открехва вратата към исландската култура. Самият Гюнарсон е сред..
Американският президент замени съветникът си по национална сигурност Майк Уолц с Марко Рубио, който е и външния министър на САЩ. Уолц ще бъде номиниран за посланик на Щатите в ООН, а Рубио временно ще изпълнява две роли. Името на Уолц се спрегна в негативна светлина след ненадейното включване на журналист в групов чат за американски военни..
Пролетта е най-подходящото време да си припомним, че науката като част от живота ни, много често е свързана с природата. Там намираме решения на различни проблеми и вдъхновения за много от нашите градски дейности, а и въобще за живота ни. За втора година се проведе фестивала “Да се хванем за зелено в Подгорието: гражданската наука в..
От Министерството на околната среда и водите излязоха с призив по повод опустошителния пожар, възникнал на 16 април тази годна в Алдомировското блато, за който има съмнения за умишлен палеж. Борислав Бечев, държавен инспектор в екоминистерството, призова гражданите за съдействие за да се разкрие подпалвача. "Аз апелирам всички, които имат..
Алекс Витков е музикален артист, който свири на тромпет и флюгелхорн. Той бе гост в предаването “Добър вечер, София“, след като пристигна от град Бидгошч (Полша), където Софийската опера представи на местния фестивал операта “Електра“ от Рихард Щраус. Алекс Витков разказа за предстоящото представяне на албума му “Once upon a jazz“...
В София отваря врати първата галерия в България посветена изцяло на дигиталните изкуства. Галерия "Автоматик“ засега е отворена само онлайн, скоро ще бъде и на физическия си адрес в центъра на София. Галерията е инициатива на DA LAB foundation. Тя е интерактивна и автоматизирана, и е връзка между изкуството, науката, технологиите, обществото..
Катастрофа на магистрала “Тракия” от вторник, при която автомобил се вряза в мантинела. Прекъсната и необезопасена мантинела е довела до това купето да бъде пронизано от нея, а шофьорът е загубил крака си. “Ние правим едно състезание “Най-добър млад шофьор” в което се включват по желание младите хора. Тази година ми прави впечатление, че има доста..