Тази седмица предаването ни „Радиоприемница“ е посветено на отношението ни към родното, а днес ще отправим поглед към връзката между поколенията.
Как да предадем на младите българи посланията, вълнували колективната ни памет поколения наред? Потърсихме отговора на този въпрос заедно с Димитър Петров – инициатор на проекта „Златната ябълка“, чиято цел е със средствата на анимационното изкуство да популяризира в България и по света традиционни образи от българския фолклор.
Вече пета година работим по проекта „Златната ябълка“ – анимационен сериал, базиран на българския фолклор.
Целта ни е да вземем най-доброто от нашата култура и мислене и да го представим по един съвременен начин. Вече имаме трейлъра, направихме един къс филм, изцяло финансиран от фенове, и в момента кандидатстваме за финансиране на първия 24-минутен къс филм, в който започва сюжетът с главните ни герои.
Екип от 28 души от 6 страни се обърнахме към българския фолклор, защото е много модерен като начин на мислене. Поуките, които проповядва, са изключително съвременни. Също така, всеки от нас се питаше - защо няма такъв проект до сега?
Ние знаехме за кукери, змейове, самодиви, но никога не сме ги виждали в каквато и да е филмова форма и „Златната ябълка“ е отговор на тази нужда. Много хора имат нужда да видят и да си припомнят нашия фолклор.
За връзката между фолклора и патриотизма обаче Димитър споделя, че според него има много голяма разлика между бутафорния патриотизъм, който е базиран на отричане на чуждото и истинския, който е базиран на градивност.
Нашият фолклор е изключително градивен – има дълбоки поуки, интересни сюжети. Целта му е да бъде създадена общност, да събере хората заедно и да им даде инструментите, за да се справят в много трудни времена.
Доц. д-р Петко Христов, директор на Националния етнографски музей, също се включи в разговора, за да ни разкаже как се развива кампанията „Опознай традициите, за да обикнеш народа си“, чиято цел е да събере средства за създаване на образователен център в музея.
Целта на тази кампания е в Националния етнографски музей да бъде изграден модерен образователен център, където нашите деца да имат постоянен досег с българските традиции, с културното наследство на България и на българските общност извън граница. Да има едно място, където да може постоянно, с предложени конкретни програми, децата да имат досег с майсторлъка, с идеите и с ценностите на старите българи.
Идеята ни е да има такъв образователен център в сърцето на София, който да помага ние да представим културното богатство на българския народ.
Нашата амбиция е това да бъде реализирано тази година, за да може догодина, когато България стане столица на обединена Европа, да имаме това място, където да представим на гостите на София и на българските деца, това културно богатство.
Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..
Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..