4800 българи имат над $1 млн, извежда в заглавие СТАНДАРТ. Това сочи доклад за благосъстоянието на отделните страни на компанията за недвижими имоти Knight Frank. Българите, притежаващи над 10 млн. долара, са 200 души към края на 2016 г.. Те ще скочат до 230 през за 10 години. Милионерите у нас, които притежават над 100 млн. долара, са едва 8 души, като според доклада за 10 години ще има само още един милионер с подобно състояние. За сравнение, в света има 23,8 хил. души с богатство над 100 млн. долара. Според доклада у нас няма милиардери. Няма и да има през следващите 10 години. Хората, които имат над 1 млрд. долара, са едва 2024 души в целия свят. Очаква се броят им да нарасне до 3 хил. души до 2026 г.
Бизнесът поиска специален трудов договор за ученици, отбелязва СЕГА. Обикновеният трудов договор, който в момента се сключва между работодател и обучаващ се ученик, е проблемен за бизнеса поради няколко причини. От една страна, шефът трябва да внася здравни осигуровки за непълнолетния си служител, които обаче са поети от държавата. От друга страна, традиционният договор не решава и въпроса с ученическите ваканции, както и с отпуските, които са неприложими в случай с дуално обучаващ се ученик. Затова работодателите настояват в Кодекса на труда или в закона за професионалното обучение да се въведе нов вид трудов договор, който да е специално за "дуалните" ученици и да отчита особеностите при наемането им.
Всяка пета кола у нас е без застраховка „Гражданска отговорност“, като от 3 492 064 регистрирани автомобила 737 211 се движат без задължителния стикер, съобщава МОНИТОР, цитирайки Комисията за финансов надзор. В средата на миналата година превозните средства без задължителната полица пък са били малко над 540 хил., което е с близо 200 хил. по-малко от броя на автомобилите, които в момента са на практика извън закона. Тежката зима, която ни застигна в началото на тази година, пък свали 6 пъти обезщетенията, които изплаща Гаранционният фонд, когато виновният за катастрофата е без застраховка „Гражданска отговорност“ или изчезне от мястото на произшествието.
Домоуправителите ще трябва да преброят кучетата в блока, да ги запишат в домовата книга и да ги отчетат в съответното районно кметство в София , информира още МОНИТОР. Такава заповед е издала зам.-кметът по екология Йоана Христова. Идеята е общината да знае каква е реалната бройка на кучетата, които се отглеждат в блокове и къщи. Домоуправителите ще трябва да направят това през следващите месеци, като крайна дата все още не е дадена. Според Закона за управление на етажната собственост пък, всеки домоуправител, който наруши или не изпълни задълженията си, може да отнесе глоба от 300 до 1000 лв. Такса „куче“ в столицата е 24 лв. От налога по закон са освободени кастрирани животни,тези на инвалиди, служебни кучета и др.
Нови 500 лекарства вече не се поемат с публични средства, научаваме от СЕГА. Тенденцията фармацевтичните компании да изтеглят лекарствата си или изцяло от пазара, или от списъка на здравната каса се задълбочава. 498 са били разгледаните процедури за изключване на лекарства от позитивния списък през миналата година, сочи докладът за дейността на Националния съвет за цени и реимбурсиране за 2016 г. Най-голямата част от заявленията - 202, са за медикаменти, които се отказват от плащане от НЗОК и отиват на свободния пазар, т.е. пациентите трябва да си ги плащат изцяло сами. При 153 медикамента заявлението е и за заличаване на цена, т.е. напускане на пазара. Други 46 лекарства са с прекратени разрешения за употреба у нас. Най-голяма част от изключените медикаменти са за онкология, есенциална хипертония, шизофрения, биполярно разстройство, инфекциозни болести и диабет
Близо 2 млн. деца умират годишно заради мръсен въздух и вода, пише СЕГА, цитирайки БНР. Eдна четвърт от смъртните случаи на най-малките деца в света се дължи на замърсена околна среда, мръсна вода и въздух, съобщи Световната здравна организация. СЗО твърди, че вредното излагане може да започне още от утробата и да продължи, ако малките деца дишат замърсен въздух вътре или извън дома си, както и ако са изложени на цигарен дим. Тези фактори увеличават риска от пневмония, а също и от хронични респираторни болести в дългосрочен план като астмата.
В предишния доклад на Световната организация от 2016 г. България беше поставена на второ място в света по смъртност на глава от населението заради мръсния въздух, който дишаме. Тогава изследването беше посветено на замърсяването с фини прахови частици.
Патентът на Института по инженерна химия към БАН за добив на електроенергия от морски води шашна Кувейт, четем в ТРУД. Уникалната технология за ток от сероводорода в Черно море е била представена от ръководителя на проекта проф. Венко Бешков по време на деветия Международен панаир на изобретенията в Близкия изток и е грабнала бронзов медал. Получих покана за сътрудничество, което да се реализира заедно с Кувейт на тяхна територия. Инсталацията ще бъде пилотна и ще бъде изработена в България. След това ще бъде транспортирана на части до Кувейт, който ще финансира процеса, обясни проф. Бешков. Екипът му тества пилотна инсталация на експедиция край Варна през 2014 г. Тогава експериментът отчете висок коефициент на полезно действие, както и че 90% от сероводорода може се използват.
Виж повечеДвижението в тунел "Топли дол" на автомагистрала "Хемус" временно се ограничава от полунощ до 4.00 ч. на 5 декември, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Промяната във временната организация на движение е за безопасното изпълнение на ремонтно-възстановителни дейности в тръбата за София. Пътуващите ще се пренасочват по обходни маршрути...
Полицията предприема допълнителни мерки по повод предстоящия студентски празник на 8 декември. Предвидено е да има повече полиция около заведенията. "Ясни са всички места, на които ще има много празнуващи. Така са взети мерки да се гарантира пътната безопасност, коментира Мария Ботева заместник-началник на "Пътна полиция”, цитирана от БНТ. Завишен е..
На среща на Дигиталния борд на Столичната община, ръководена от заместник-кмета по направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“ – Иван Гойчев, бяха обсъдени ключови теми за дигиталното развитие на града, съобщават от пресцентъра на Столичната община. В срещата се включиха представители на водещи бизнес и технологични асоциации –..
Фондацията "Капачки за Бъдеще" получи безвъзмездно помещения в район "Изгрев" на ул. "Ф. Ж. Кюри" за срок от 10 години , за да могат доброволците да развиват спокойно и по-лесно, общественополезната си дейност. Това съобщи районният кмет д-р Делян Георгиев след негов доклад и решение на Столичната община. "Желая успех на..
Вчера следобед 14-годишен ученик заплаши с бокс и обра две момчета на перона на метростанция "Сердика". Момчето е задържано. По информация на близки до разследването на случая, ученикът се е приближил до двете момчета, които са чакали метрото. Заговорил ги и минути след това ги е заплашил с бокс. Поискал е пари, а момчетата са му дали..
Столичната улица "Опълченска" към момента се ремонтира незаконно. Това заяви Богдан Милчев от Института за пътна безопасност , експерти от който, съвместно със Столичната община и представители на Инициативния комитет "Опълченци за София", направиха тази сутрин оглед на място. По думите му това е и становището на Административния съд в София...
Десета чернодробна трансплантация от началото на 2024 г. беше направена от специалисти от Военномедицинска академия на 3 декември, съобщиха от пресцентъра на Академията. Реципиентът е 23-годишен мъж . Операцията е продължила около шест часа. „В момента пациентът е в добро състояние“, коментира проф. Никола Владов , началник на Клиника по..