Цената на водата нажежи страстите в КЕВР, е един от акцентите в СЕГА. Остри спорове са съпътствали решението на Комисията за енергийно и водно регулиране да върне предложението на експертите си за поскъпването на водата в София с 18%. Председателят на регулатора Иван Иванов е настоял за преразглеждане на нормата на възвръщаемост на капитала на оператора от 17%, но до гласуването на предложението му така и не се е стигнало. Миналия понеделник на закрито заседание комисарите решиха да дадат тридневен срок за представянето на ново предложение за цени. Работната група е предложила регулаторът да върне на "Софийска вода" бизнес плана, за да бъде преработен в частта му "норма на възвращаемост на собствения капитал", тъй като в момента тя е твърде висока. Според председателя на КЕВР Иван Иванов тя води и до излишно надуване на предложените от дружеството цени.
Столична община ще направи обществено обсъждане дали да има тенис корт на входа на Южния парк при ул. "Козяк", пише МОНИТОР. Собствениците на терена за пореден път внасят искане за вдигането на игрището. Тази част от парка е частна собственост, но това не означава, че ще може да се строи без проблем върху нея, обясни главният архитект на София Здравко Здравков пред бТВ. По думите му инвеститорът е внесъл в общината своя план, но бившият главен архитект на града Петър Диков го е отхвърлил. Последвало е обжалване на отказа и именно заради това ще се проведе обществено обсъждане.
Въвеждат стандарт за развитието на бебетата, четем също в МОНИТОР. Наредба за стандартите за ранно детско развитие ще въвежда служебното правителство, става ясно от публикувания вчера документ. В стандартите е заложена идеята за относителната универсалност в закономерностите на детското развитие. Едновременно с това се отчитат индивидуалните различия между децата. Така например в област “Здраве, физическо и двигателно развитие” – 12-месечно дете трябва да може бързо да се предвижва чрез пълзене, да се изправя на крака и да ходи, водено за ръце. На две години детето трябва да може да се качва по стълби и да слиза като се придържа, а на три години вече свободно трябва да може да се качва и слиза по стълби, да тича, а с помощ да се подрежда в редица, колона и кръг.
Спорт и масаж борят пролетната умора, съветва СТАНДАРТ. Чувстваме се без тонус, настроение и без никакво желание за работа. Причината - тялото е изтощено от борбата със студа и вирусите през зимата. Липсата на слънчева светлина и недостигът на витамини са изчерпали силите ни. "Жените са по-податливи на пролетната умора. Признаците са главоболие, чувство на изтощеност, нарушение в съня и либидото, както и намалена концентрация", коментира общопрактикуващ лекар пред Нова телевизия. Според него, колкото по-обездвижен е бил човек през зимния период и колкото повече килограми е качил, толкова по-трудно ще му е да се справи с повишената активност през пролетта. Има и още оръжия срещу пролетната умора - намалете стреса, повишете настроението си с повече приятни дейности - разходки, срещи с позитивни хора или неща, които ви успокояват - масаж, сауна.
Граждани искат сайта президент.бг, извежда в заглавие СТАНДАРТ. Частни лица искат да вземат интернет имена на кирилица, свързани с държавни и общински институции като президент.бг, парламент.бг, софия.бг. За по-малко от месец от старта на регистрацията на домейни на кирилица "бг", вече са заявени 3285 имена на родната азбука, съобщиха от Министерството на транспорта. 1690 организации и граждани са се възползвали от възможността да се включат в новото българско интернет пространство. От 8 февруари до 8 май е периодът, в който се заявяват и регистрират домейни със "защитени" имена; както и адреси на кирилица, които не попадат в списъците с резервирани имена. Регистърът със "защитени" имена за нуждите на държавата се подготвя от Министерството на транспорта. Той съдържа имената на областите, общините, селищата, държавните институции, географски наименования.
НЛО и извънземни може да докарат уволнение на професор от БАН, избира за водеща тема СТАНДАРТ. Колеги на астрофизика Лъчезар Филипов поискаха той да бъде отстранен заради лъженаучни твърдения. Срещу хипотезите му, огласени в медиите, първо възроптаха студенти. Те бяха подкрепени с открито писмо до шефа на БАН акад. Юлиан Ревалски от осем учени. "Медийните изяви на Филипов относно извънземни, венчелистчета и гущери на Венера, нещо, което диша под повърхността на Марс, нещо, което засмуква слънчева плазма от енергийни дупки и т.н., са абсолютно недопустими за служител на академията", се казва в писмото. Филипов призна, че има наложена забрана при медийни изяви да се представя като учен от БАН. Отивам да чета лекции в Италия, продължавам с моята научна дейност, заяви още синът на соцвеличието Гриша Филипов.
Залудо подкупвай, залудо не стой. Така вижда в резюме премиерата на „Ревизорът” в Сатирата СЕГА. Шест години след като Мариус Куркински постави "Ревизор" от Гогол на сцената на Народния театър, предизвиквайки фойерверк от реакции и отзиви, Нина Димитрова посреща и зрителите на своята версия на знаменитата руска комедия. Премиерата се състоя преди дни в Сатирата и е съвместна продукция с НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Своя авторски прочит навремето Мариус Куркински осъществи през призмата на поизбледнели донякъде в модерния свят християнски митологеми, докато отличителното в настоящата версия е водевилният елемент. И невероятната динамика. Посредством фарса на изобличение са подложени подкупността, доносничеството, ламтежът за по-високи постове, бездуховността. С други думи, "нищожността на нищожния човек".
Виж повечеНа 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..
Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..
От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..
В Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) е проведена среща със собственика на сградата на "Балкантон" за изясняване на намеренията му, съобщават от Столичната община. Собственикът възстанови желанието си да запази сградата на бившата звукозаписна фирма и пое ангажимент да направи корекции към документацията, въведена по-рано в НАГ...
Ремонтът на столичната улица "Опълченска" спира. Проверки на Министерство на регионалното развитие и благоустройство и Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) са установили наливане на инертни материали в хода на реконструкцията, предаде БГНЕС. Днес от МРРБ потвърдиха сигналите на живущи в района със следното съобщение: "Във връзка..