За атмосферата в тази зала и как тя е променила Хамбург потърсихме мнението на Йоанна Каменарска, която е била първо концертмайстор на Симфоничния оркестър на Северното радио Хамбург, а от 2008 е на концертмайсторския пулт на Хамбургските филхармоници. Откриваме я на път за репетиции, а оказва се, първите концерти на нейния оркестър в Аудиторията (най-голямата зала в Elbphilharmonie) са били само преди два дни - в неделя и понеделник.
Чуйте - за нейните преживявания и усещания, свирейки в тази зала, в която обаче тепърва има да се пише история с всички големи оркестри и гениални музиканти, които ше имат концерти. Графикът на концертната зала е зает за две години напред, а за всеки концерт билетите са изкупени. Имаме изключителният шанс да привличаме публика от цял свят, разказва Йоанна и добавя с усмивка, че толкова много хора се стичат към сградата, че местните хора в Хамбург вече почти не използват градския транспорт в тази посока, толкова е претъпкано. Хубавото е, че всичко това се случва в името на културата, добавя тя, макар че си дава сметка, че мнозина идват да видят само сградата от архитектурен интерес. По отношение на акустиката има много мнения - според Йоанна Каменарска е чудесно в такава една мащабна зала да могат да се правят всички нюанси от пиано-пианисисимо да най-мащабното форте, но според нея, акустиката там е твърде честна - и най-малката грешка или дори неточност се чува, това е тенденцията в момента сред акустиците, но за мен това е критичният пункт - че липсва магията, но с наслагването на музикалните пластове от предстоящите концерт това ще се промени. Иначе Хамбург, според нея, е прекрасен град - цветен и мултикултурен, само към времето има малко забележки, защото много вали и няма много слънце. Но със сигурност е един от най-впечатляващите в Европа.
А самата Йоанна Каменарска очакваме на 27 май в София за концерта "Жените в музиката" заедно с Лия Петрова под палката на Любка Биаджони.
На 25 януари Валдорфското училище отбелязва 136 години от рождението на своя патрон Николай Райнов. Тази година събитието е посветено на просветителската и издателската дейност на Николай Райнов и приносът му към полиграфията. Николай Райнов е многопластова личност, която никога не се захваща само с една дейност. За много българи той е по-познат..
Какво представлява сноукайтът и как може да бъде от полза на хората които го практикуват? По темата ни разказа повече Стефан Йорданов в предаването “Спортна среща“. Сноукайтът се практикува през зимата в съчетание със сноуборд или ски . Самият кайт представлява малък парашут и всъщност в съчетание със сноуборд или ски, позволява да се..
От 27 януари до 1 февруари 2025 г., петима творци ще покажат своите интерпретации за ритуалите на кукерите. Изложбата "Злогонене“ е на авторите Алекси Иванов, Александра Камбурова, Ана Аврамова, Михаела Михайлова и Михаил Тенев. И петимата се занимават с различен вид изкуство, сподели пред Радио София Александра Камбурова. "И преди самата изложба..
Общо 320 служители на полицията ще охраняват Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва", който ще се проведе в Перник от 24 до 26 януари. В осигуряването на обществения ред, сигурността и безопасността на движението са ангажирани всички служители от Областната дирекция на МВР, както и представители от СДВР и Главна дирекция "Жандармерия"...
"Енергийната ефективност в индустрията и дома" е темата на третото издание в рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". “Използването на фотоволтаици, както и добра изолация, помагат както за индустрията, така и за домакинствата на хората. Използването на енергийните източници доста..
Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) завърши монтажа на нова мрежово свързана фотоволтаична система за собствено потребление. Системата, състояща се от 3356 фотоволтаични модула с капацитет 1862 kWp/час, е част от стратегическите усилия на Столична община за намаляване на разходите и въглеродния отпечатък. "Един от основните ни..
Голяма изложба "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" отваря врати днес в 16.00 часа в залата за временни експозиции (етаж 3) на Националния исторически музей. През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни..