Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йоанна Каменарска: Тепърва има да се пише история в новата концертна зала в Хамбург

Цигуларката разказва за първите си концерти в Elbphilharmonie, за честната акустика там и за магията, която ще се появи

3
Снимка: Елбфилхармони
Днес в сутрешното ни "Радиокафе" си говорихме за Хамбург - второто най-голямо пристанище в Европа (след Ротердам), вторият най-голям град в Германия (след Берлин), градът с най-много мостове в Европа. Градът, където започва кариерата на "Бийтълс" (в района на клубовете, в които са свирили преди голямата слава, има паметник на ливърпулската четворка). И като споменахме Ливърпул, да кажем, че Хамбург е един от "най-британските" градове в Германия, даже има шега, че щом в Лондон завали в Хамбург вадят чадърите. Тази близост датира още от първите години след Втората световна война, когато англичаните чести пътували до Хамбург да си попазаруват (тогава е било по-евтино) и да поразпуснат. Всичко това (и още много интересни впечатления) ни разказа  Лъчезар Христов. Хамбург е разположен там, където Елба се влизва в Северно море - град на река и море едновременно. И точно там е разположена новата сграда на филхармонията (Elbphilharmonie) - впечатляващо архитектурно чудо (определяно така от мнозина), чието "пускане" закъсня с 4 години и коства на бюджета 789 милиона евро. Проектирана е от швейцарските архитекти, които са създали Tate Modern в Лондон и онзи така различен олимпийски стадион в Пекин, станал известен като гнездото.Снимка

За атмосферата в тази зала и как тя е променила Хамбург потърсихме мнението на Йоанна Каменарска, която е била първо концертмайстор на Симфоничния оркестър на Северното радио Хамбург, а от 2008 е на концертмайсторския пулт на Хамбургските филхармоници. Откриваме я на път за репетиции, а оказва се, първите концерти на нейния оркестър в Аудиторията (най-голямата зала в Elbphilharmonie) са били само преди два дни - в неделя и понеделник.

Чуйте - за нейните преживявания и усещания, свирейки в тази зала, в която обаче тепърва има да се пише история с всички големи оркестри и гениални музиканти, които ше имат концерти. Графикът на концертната зала е зает за две години напред, а за всеки концерт билетите са изкупени. Имаме изключителният шанс да привличаме публика от цял свят, разказва Йоанна и добавя с усмивка, че толкова много хора се стичат към сградата, че местните хора в Хамбург вече почти не използват градския транспорт в тази посока, толкова е претъпкано. Хубавото е, че всичко това се случва в името на културата, добавя тя, макар че си дава сметка, че мнозина идват да видят само сградата от архитектурен интерес. По отношение на акустиката има много мнения - според Йоанна Каменарска е чудесно в такава една мащабна зала да могат да се правят всички нюанси от пиано-пианисисимо да най-мащабното форте, но според нея, акустиката там е твърде честна - и най-малката грешка или дори неточност се чува, това е тенденцията в момента сред акустиците, но за мен това е критичният пункт - че липсва магията, но с наслагването на музикалните пластове от предстоящите концерт това ще се промени. Иначе Хамбург, според нея, е прекрасен град - цветен и мултикултурен, само към времето има малко забележки, защото много вали и няма много слънце. Но със сигурност е един от най-впечатляващите в Европа.

А самата Йоанна Каменарска очакваме на 27 май в София за концерта "Жените в музиката" заедно с Лия Петрова под палката на Любка Биаджони.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03