Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Димитър Терзиев: Родители и специалисти трябва да помагат на децата с аутизъм да осъществят своя потенциал

Доц. д-р Димитър Терзиев
Снимка: Александровска болница

В България няма точна статистика за броя на децата с разстройства в аутистичния спектър, но той е близък до европейския - от едно на 100 до едно на 200 деца. Разпознаването им на ранен етап и насочването към терапия са основна цел на проект за развитие на ефективни програми за ранна диагностика на децата с аутизъм на здравното министерство, ръководен от специалистите от Александровска болница, който стартира миналата година и продължен през тази след реализирани икономии.

В "Часът на здравето" разговаряхме с доц. д-р  Димитър Терзиев, завеждащ Дневното отделение в Клиниката по детска психология "Св. Никола" в болницата, който участва в проекта. Доц. Терзиев има над 30-годишен стаж в детската психиатрия, специализирал във Франция и Швеция. Има значителен клиничен опит при психичните разстройства и проблеми от различни възрастови периоди на детството и юношеството, както и при екипното организиране на работата в детската психиатрия. Той е член кореспондент на Американската академия по детско-юношеска психиатрия.

Ако детето има аутизъм, до 3-годишна възраст вече има дефицити в поведението


При част от децата първоначалното развитие е в рамките на очакваното и в даден момент започват да губят някои способности - започват да проявяват повече интерес към отделни предмети, отколкото към родителите. Тази промяна е най-честа след навършване на една и преди 2-годишна възраст.

По проекта се работи с два инструмента, определяни от експертите в сектора като „златен стандарт“ в диагностиката на аутизма. Детски психиатри и психолози са обучени в използването на новите за страната ни диагностични инструменти: ADOS-2 или система за наблюдение на деца с аутистично разстройство, което представлява съвкупност от модули за различни възрасти и определени проби, които се правят на детето от всички професионалисти по строго определен начин, като се отчита реакцията на детето, което вече говори на специалистите има ли аутистични дефицити. Вторият инструмент ADI-R се свежда до въпроси към родителите.

"Родителите обикновено изчакват, надявайки се, че това ще отмине от само себе си. Понякога искат съвет от личния лекар. По наше виждане общопрактикуващите лекари не са подготвени, което не е тяхна вина. Често родителите казват, че личните лекари ги успокояват, че това ще отмине, че става дума за момче и че момчетата например проговарят по-късно. Вероятно това не важи за всички общопрактикуващи лекари, някои са по-запознати. Но родителите  са по-информирани и сравнително рано сигнализират, че при детето има нещо и искат консултация и това се дължи и на медиите, които популяризират проблема", коментира доц. Терзиев.

Първоначално трябва да бъде уточнена диагнозата

"Това трябва да е достатъчно вещо и сигурно извършено. Трябва да бъде направено от екип, който най-малко включва детски психиатър и психолог. Разговорът с родителите, поднасянето на информация за диагнозата, работата и с тяхната болка, защото те знаят, че това е повече или по-малко пожизнено, е много съществен и трябва да се направи с чувствителност към преживяванията на родителите. Следващата стъпка е правилното насочване към продължителни грижи и интервенция, които обикновено не са в системата на здравеопазването", отбеляза доц. Терзиев.

В София има два центъра, създадени с подкрепата на Столичната община специално за лица от аутистичния спектър, за тяхната интеграция и социализация. Има и алтернативни места. Важно е и документалното осигуряване за децата, така че да могат да ползват допълнителни услуги.

Психологичната оценка е много важна за преценяване на потенциала на детето


"Има деца с аутизъм, които функционират много по-добре познавателно, интелектуално, развиват реч и могат в много по-голяма степен да се обучат и да се ограмотят. На другия полюс са деца, които не проговарят и имат нужда от повече помощ в социални центрове, където да усвоят един минимум на безопасно поведение и самообслужване. Ранната роля на психолога в подходящото насочване на родителите е много важно", отбеляза доц. д-р Терзиев.

Децата от аутистичния спектър са много различни едно от друго

"Някои имат много по-висок потенциал за развитие. Работата на родителите и специалистите, които работят директно с детето, е да помогнат то да осъществи максимума от своя потенциал на развитие. Родителите трябва да имат надежда, която да е реалистична надежда. Най-добрият вариант е, когато успеят да приемат, че детето има такъв дефицит, че ще се развива, но се очаква да има и някакви ограничения", каза детският психолог.

Още от разговора с доц. д-р Димитър Терзиев - чуйте в прикачените звукови файлове!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59