Двама души си разделиха призовото място на наградите "Васа Ганчева" - Панайот Стефанов, студент по журналистика в Софийски университет и главен редактор на пловдивското издание за култура и градски начин на живот „032“ и Любомир Гиздов – бакалавър по скандинавистика в Софийския университет и преводач.
Втората награда е присъдена на Владислав Сенов – журналист от БНТ Пловдив. Поощрителни награди бяха присъдени на студентите Неда Узунколева, Емилия Илиева, Ирена Петрова и Диана Малинова.
Наградите бяха раздадени за пета поредна година на датата, на която е родена именитата телевизионна журналистка и преводачка. Отличените млади журналисти получиха наградите си в литературен клуб „Перото“ за творчески принос и постижение в областта на телевизионната журналистика, публицистиката на културна тематика и художествения превод от скандинавски език.
В рамките на церемонията журналистът Георги Ангелов – член на управителния съвет на фондация „Васа Ганчева“, разказа, че през 90-те години, когато е процъфтявала мутренската култура, думата „култура“ е била мръсна, а Васа Ганчева е била сред островите в телевизионния ефир:
Точно такива острови бяха предаванията на Васа Ганчева. Начинът, по който общуваше, начинът, по който работеше с младите хора, това липсва в голяма степен. Виждате, че масово по телевизионните екрани, върви кичът. Точно онзи кич, срещу който Васа, бих казал, въставаше яростно, защото беше емоционален човек.
Още за наградите чуйте в звуковия файл.
Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..
Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..
Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..
С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..