Образованата акушерка е въведена като длъжност у нас още през 19 век. По повод Международния ден на акушерката, Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи организира образователна кампания с участието на акушерки от няколко АГ болници в София. Кампанията се провежда в парка на район "Студентски". Присъстващите специалисти - акушерки посрещаха минувачите с информационни листовки, разказваха им за радостите и трудностите на професията и бяха готови да дадат съвет на всяка дама.
На събитието присъстваха и майки с бебета, които споделиха, че професията акушер е наистина важна за родилките. В София всяка година завършват около 30 акушерки, а специалността може да се изучава в 7 български града.
Антоанета Димитрова, акушерка и преподавател в Медицински университет София, каза, че практикуващите тази професия се сблъскват с много трудности, като например нерегулирани работни часове, водещи до прекомерна умора и ниско заплащане. В страната се наблюдава и липса на кадри за акушерки.
Димитрова коментира, че детската смъртност в България е по-висока, от средната за Европа, а 420 от 1000 бременности завършват с аборт. 60% от абортите като цяло пък са по желание на бременната жена. Димитрова ни припомни и друга притеснителна статистика - около 1400 жени на година се разболяват от карцином на млечната жлеза, а броят на страдащите от карцином на женските полови органи се увеличава с около 1150 жени на година.
Според нея в България няма достатъчно полово възпитание и здравно образование, затова в момента се провеждат редица семинари в училищата, които да отговорят на най-важните въпроси на децата за половото здраве и да ги запознаят с професията на акушерките.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.