Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиолексикон:

На старите телефони е имало само копчета, не и игри. Да не говорим да гледаш клипчета…

Заради телефона по-бързо ще се науча да чета
Снимка: БГНЕС
В най-детското предаване в ефира ни - „Радиолексикон“, този път децата от 7-а детска градина „Детелина“ в столичния квартал Гоце Делчев разсъждават по важен въпрос от съвремието.

Как работят мобилните телефони,
как са живели хората преди те да се появят?

Как ще изглежда джиесемът в бъдеще?

Оказва се, че около нас има една безкрайна невидима мрежа, която свързва с връвчици всички телефони на Земята. Най-работещият метод за пращане на съобщения, според децата, е с птичка, но да не забравите да я запознаете с получателя на писмото, че иначе няма да се получи.
Като чухме и какво е било без телефони в миналото, силно се надяваме да не изчезнат сега, защото повече не сме във форма да тичаме до домовете на всичките приятели, само за да им кажем Добро утро.

Добрата новина е, че прогнозите не са такива, а напротив. Очакваме в недалечното бъдеще смартфони, които могат да летят и да четат мислите ни. И телепатията ще е възможна според тях, само да започнем да мислим.

Не че не могат като се провикнеш - да те чуят от другата страна или на друга планета, но сигурно има кабел, червен. Или се праща нещо като писмо. А може и сателитните чинии да помагат. Или пък има контакт под земята?

Преди времето на джиесемите са общували с писма. Или със знаци.
Може да пратиш съобщение с птичето, но първо трябва да адресираш писмото си.

Може да изпратиш писмото си и с пистолет със стрелички.

На старите телефони е имало само копчета, не и игри. Да не говорим да гледаш клипчета…

Телефонът на бъдещето най-вероятно ще е бял, с 2 слушалки – една за слушане и една – за говорене. С апарата ще можем да си сваляме всякакви игри – само казваш каква искаш… Може и да е зелен, с прозрачен екран…

Когато не е имало мобилни телефони, хората са се срещали и са си говорили.

Приятно слушане.
Предаването може и да си свалите и да го слушате където и когато пожелаете.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отпускат близо 800 хил. лв. допълнително за издръжка на ученици в защитени специалности

Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.  Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..

публикувано на 04.12.24 в 18:35

"Форум", 04.12.24: Само нещо мащабно би възпалило гражданите за протести

Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..

публикувано на 04.12.24 в 18:10
Снимки: BG Бъди активен

След кампанията "Ден на спорта в училище" много от децата ще се движат повече

Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..

публикувано на 04.12.24 в 17:25

Червенофигурната керамика от некропола на Аполония Понтика "разказва" за представите на античните хора

В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..

публикувано на 04.12.24 в 16:59

Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва

През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..

публикувано на 04.12.24 в 16:35
Проф. Георги Димитров

Проф. Георги Димитров: Регулациите в социалните мрежи засега са единствено тези, които платформите си наложат

Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..

публикувано на 04.12.24 в 15:30
Десислава Хинчовска от Ротари клуб София-сити разказа за една кауза на доброто

Предколедни истории, вдъхновени от коледния дух на "Sofia Christmas Fest"

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..

публикувано на 04.12.24 в 15:25