Опасни ли са ретро автомобилите? По този въпрос разговаряме с Денис Иванов, Радослав Желев от Сдружение Лада клуб България и Момчил Габровски - член на Български ретро клуб.
Стремежът на всеки ентусиаст, на всеки колекционер е да поддържа автомобилите си в перфектно състояние. Мога да кажа, че у нас има доста сериозни колекционери, които вдигнаха нивото на реставрация и на представители на автомобили, казва Момчил Габровски и допълва, че не малко ретро автомобили се внасят у нас от Западна Европа.
Нашите автомобили от времето на соца, също предизвикват интерес у колекционерите, обясняват ретро любителите.
Опасни ли са старите автомобили?
Автомобилите не биват само стари и нови, те биват поддържани и неподдържани, отбелязва Радослав Желев. И допълва: Ако един стар автомобил се поддържа и собственикът има желанието и страстта да го прави, той не е по-опасен от всички останали, които се движат по пътищата.
Безопасното движение по пътя е една от основните цели на ретро движението, това е лозунг, който е издигнат от ретро клубовете, казват Момчил и Радослав.
По отношение на вредните емисии, всеки един автомобил трябва да отговаря на изискванията, валидни тогава, когато е бил произведен, допълва Момчил Габровски. Притежалтелят на няколко ретро автомобила определя опитите да се сплашат собствениците на стари коли с принуждаването да монтират катализатори, като безпочвени.
Следващият голям ретро събор ще се състои на 26 август в Трявна и ще събере автомобилите на соца, които вече не се произвеждат. Той се организира от Лада клуб България и от Национален клуб Трабант.
Миналата година съборът се превърна в един своебразен соц музей, защото хората бяха донесли стари кожени куфари, буквари, камиончета от соца, някои бяха дошли с колела „Балканчета“, споделя Денис Иванов - председател на Лада клуб България.
По темата чуйте целия разговор на Олга Добрева с ретро маниаците.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..