Участниците в предишните години са били между пет и шест хиляди и са се справили добре. Около четвърт дават верни отговори на всички зададени въпроси, което може би се дължи на това, че желанието им да участват е продиктувано от това, че се чувстват уверени в знанията си по български език, коментира проф. Коева. Тя определи като тревожни данните на Евростат, според които България е сред водещите страни по неграмотност в Европейския съюз. Според ЕК, 41% от българските ученици не са напълно грамотни.
"Грамотността не се изразява само в правилното изписване на думите. Това е най-малкото, необходимо условие човек да бъде грамотен, но грамотността включва нещо много повече - те се изразява в това да можем правилно да разбираме това, което слушаме или четем, да можем да се изразяваме правилно в различни комуникативни ситуации, да знаем подходящия синоним, парафраза... С други думи развитието на човешкия език, възможността да говорим правилно, да сме грамотни е свързана с развитието на начина, по който мислим... Човешкото мислене и човешкият език са две неразривно свързани системи", каза проф. Коева.
По думите й, затова е много важно да се владее добре българския език и да има целенасочени усилия за неговото изучаване, не само в училище, но и през целия живот. Важно, според проф. Коева, е постъпвайки в 1-ви клас, децата вече да знаят български, за да може в училище да започнат да надграждат.
Още - чуйте от разговора с проф. Светла Коева!
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..