Важна част от работата на Клинична лаборатория и клинична фармакология са изследването на нивата на различни хормони, установяването на концентрацията на лекарствата в организма. Пред журналистите д-р Жулиета Христова показа технологии, които извършват няколкостепенна реакция с всяка отделна молекула, а това осигурява най-добрата селективност и чувствителност за количествен анализ.
"Тази апаратура запълва неотговорената медицинска нужда за едновременен анализ на хормони, лекарства с техните прекурсори и метаболити, анализ на продуктите от изследване на ДНК и белтъци, като по този начин помага за цялостното характеризиране на генотипа и фенотипа в норма и патология. По този начин ще се променят нашите представи за здраве, болест, оценка на риска и въвеждане на социално значими предпазни стратегии", обясни д-р Христова.
Специфичните изследвания се правят най-вече при трансплантирани пациенти от цялата страна. При тях е изключително важно да се проследяват нивата на имуносупресорите, за да бъде сведен до минимум рискът от отхвърляне на присадката.
Пред Радио София проф. Елисавета Наумова, началник на Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки в Александровска болница, обясни, че биотехнологиите използват изучаването на биологичните продукти в човешкото тяло и на генетичния материал:
"Александровска болница разполага с няколко лаборатории в това направление... В нашата клиника имаме два основни раздела - молекулярна диагностика на вирусни заболявания, където се изследва вирусния товар на широка гама вируси. Голяма част от тях са свързани с най-честите усложнения при трансплантация на тъкани, органи и клетки, а друга част е за диагностика на различни други заболявания, които се причиняват от вируси, съответно и контрол на лечението при тези заболявания. Другата група е молекулярната диагностика, в която се включват генетичните анализи", каза проф. Елисавета Наумова.
Новите технологии позволяват измерването и на нивата на стрес. Контролирането им обаче е много важното, тъй като стресът е динамична величина и по-трудно може да бъде свързан с развитието на процесите в организма в дадена насока.
"Нивата на стреса определят нивото на реактивност на организма и могат да бъдат повлияни в една или друга посока, за да няма толкова силно изразени последствия от този стрес", каза специалистът.
Още подробности - чуйте от звуковите файлове!
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..