Важна част от работата на Клинична лаборатория и клинична фармакология са изследването на нивата на различни хормони, установяването на концентрацията на лекарствата в организма. Пред журналистите д-р Жулиета Христова показа технологии, които извършват няколкостепенна реакция с всяка отделна молекула, а това осигурява най-добрата селективност и чувствителност за количествен анализ.
"Тази апаратура запълва неотговорената медицинска нужда за едновременен анализ на хормони, лекарства с техните прекурсори и метаболити, анализ на продуктите от изследване на ДНК и белтъци, като по този начин помага за цялостното характеризиране на генотипа и фенотипа в норма и патология. По този начин ще се променят нашите представи за здраве, болест, оценка на риска и въвеждане на социално значими предпазни стратегии", обясни д-р Христова.
Специфичните изследвания се правят най-вече при трансплантирани пациенти от цялата страна. При тях е изключително важно да се проследяват нивата на имуносупресорите, за да бъде сведен до минимум рискът от отхвърляне на присадката.
Пред Радио София проф. Елисавета Наумова, началник на Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки в Александровска болница, обясни, че биотехнологиите използват изучаването на биологичните продукти в човешкото тяло и на генетичния материал:
"Александровска болница разполага с няколко лаборатории в това направление... В нашата клиника имаме два основни раздела - молекулярна диагностика на вирусни заболявания, където се изследва вирусния товар на широка гама вируси. Голяма част от тях са свързани с най-честите усложнения при трансплантация на тъкани, органи и клетки, а друга част е за диагностика на различни други заболявания, които се причиняват от вируси, съответно и контрол на лечението при тези заболявания. Другата група е молекулярната диагностика, в която се включват генетичните анализи", каза проф. Елисавета Наумова.
Новите технологии позволяват измерването и на нивата на стрес. Контролирането им обаче е много важното, тъй като стресът е динамична величина и по-трудно може да бъде свързан с развитието на процесите в организма в дадена насока.
"Нивата на стреса определят нивото на реактивност на организма и могат да бъдат повлияни в една или друга посока, за да няма толкова силно изразени последствия от този стрес", каза специалистът.
Още подробности - чуйте от звуковите файлове!
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..