Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Българския регистър за донори доброволно са се записали по-малко от 3 хиляди души

Трансплантацията спасява живот
Снимка: БГНЕС
Недостатъчната информираност на хората в България по въпросите на донорството и трансплантацията на стволови клетки е сред основните причини за ниския брой донори у нас.

В Българския регистър за донори, създаден през 2002 г., доброволните донори са под 3000, а в Германия например, броят им е над 7 милиона. Това стана ясно на Национална кръгла маса, на която представители на здравното министерство, Комисията по здравеопазване на Народното събрание, специалисти от водещите болници в страната и пациентски организации обсъдиха ролята на трансплантацията на хемопоетични стволови клетки в клиничната практика.

Всяка година стотици болни възрастни и деца, се нуждаят от трансплантация на стволови клетки - метод, който може да доведе до пълно излекуване на различни заболявания - левкемия, тежки автоимунни заболявания.

Българският регистър за донори на стволови клетки е създаден през 2002 г., от 2005-а е член на световния, което прави възможно обмен на подходящи донори в различните страни, посочи проф. Елисавета Наумова - ръководител на Клиниката по имунология с банка за стволови клетки в Александровска болница. По думите й обаче, донорите у нас са много малко:

"Под 3000, което е изключително недостатъчно, за да може нашите пациенти да имат шанса да намерят донор сред българските доброволци. По отношение на особеностите на генофонда на нашата страна, този регистър трябва да наброява минимум 10 хиляди".

Заместник здравният министър д-р Мирослав Ненков, който е работил като координатор по донорство, посочи, че е важно хората да знаят значимостта и какво представлява даряването на стволови клетки, а за това могат да помогнат медиите. Д-р Ненков подчерта, че е важно и гинеколозите да информират родилките за това какво означава даряването на стволови клетки от пъпна връв в публичната банка.

По думите на директора на Агенцията по трансплантация д-р Марияна Симеонова още първата проведена информационна кампания е дала резултат: "Имаме и родилки, които се обаждат, които искат да дарят кръв от пъпна връв за някой друг, не за собствени цели". .

Директорът на Александровска болница доц. Костадин Ангелов съобщи, че се работи за изграждане на център за трансплантация в лечебното заведение:

"В България се извършват около 30 трансплантации на пациенти, които имат нужда от костно-мозъчна трансплантация. Ако направим центъра, който да включва Националната публична донорна банка за стволови клетки с Клиниката по хематология и Клиниката по имунология, ние ще затворим този цикъл и ще можем да трансплантираме костен мозък в нашата държава на много повече пациенти и по този начин на практика ще спестим огромен финансов ресурс, който даваме за трансплантацията на тези пациенти в чужбина".

Проектът е одобрен от здравното министерство и ще се търси финансиране, съобщи зам.-министър Ненков.

Чуйте повече по темата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59