Ансамбълът е съществувал още преди Втората световна война като отделни групи към земляческите дружества – Костурско, Солунско, Воденско, които са били много силни и големи дружества, основани от бежанците от Илинденското въстание. Активно работят за запазване на това, което са донесли от родния си край. Така е построен и Македонският културен дом с една много положителна енергия, с една голяма любов.
Ние, съответно, намираме тук своя пристан и усещаме тази енергия, когато дойдем да работим, разказа директорът на ансамбъл „Гоце Делчев“ в студиото на Радикоафе.
Имах късмета още много малка да попадна сред старите македонски бежанци, които помнят старото време и как са започнали дейността на ансамбъла, разказа Недкова.
По думите ѝ до днес са останали двама-трима души от основателите, които са били в ансамбъла още преди войната. Тогава той е бил говорящ хор „Гоце Делчев“ (певческо-декламаторски запис от широки солови „запявания” до хорова рецитация, т.н. Sprechstimme – говорящ хор - бел.ред.) и всъщност името на ансамбъла е правоприемник на този говорящ хор.
В него са участвали най-големите български творци в онова време като Никола Вапцаров. Нашата гордост е днес да следваме техните стъпки, макар и само чрез пеене, свирене и танцуване. Важно е семейството със своите ценности, със задълженията, за да съхраним българщината, да съхраним нашата идентичност, допълни Недкова.
Чуйте цялото интервю с Маргарита Недкова, в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
В предаването "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..
За книгата “В орбита“ от британката Саманта Харви, спечелила най-престижната награда за литература "Букър" за 2024, разказа в “Радиокафе“ Ия Цветанова. Наградата “Букър“ е създадена през 2004 година и се присъжда за книга преведена от и на английски и публикувана в Обединеното кралство или Ирландия. В страната ни Букър придоби популярност..
Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..
В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..