Ансамбълът е съществувал още преди Втората световна война като отделни групи към земляческите дружества – Костурско, Солунско, Воденско, които са били много силни и големи дружества, основани от бежанците от Илинденското въстание. Активно работят за запазване на това, което са донесли от родния си край. Така е построен и Македонският културен дом с една много положителна енергия, с една голяма любов.
Ние, съответно, намираме тук своя пристан и усещаме тази енергия, когато дойдем да работим, разказа директорът на ансамбъл „Гоце Делчев“ в студиото на Радикоафе.
Имах късмета още много малка да попадна сред старите македонски бежанци, които помнят старото време и как са започнали дейността на ансамбъла, разказа Недкова.
По думите ѝ до днес са останали двама-трима души от основателите, които са били в ансамбъла още преди войната. Тогава той е бил говорящ хор „Гоце Делчев“ (певческо-декламаторски запис от широки солови „запявания” до хорова рецитация, т.н. Sprechstimme – говорящ хор - бел.ред.) и всъщност името на ансамбъла е правоприемник на този говорящ хор.
В него са участвали най-големите български творци в онова време като Никола Вапцаров. Нашата гордост е днес да следваме техните стъпки, макар и само чрез пеене, свирене и танцуване. Важно е семейството със своите ценности, със задълженията, за да съхраним българщината, да съхраним нашата идентичност, допълни Недкова.
Чуйте цялото интервю с Маргарита Недкова, в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..