Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дишам свободно"

Проф. Огнян Георгиев: Задухът и умората не трябва да се подценяват

Снимка: БГНЕС

В "Часът на здравето" обръщаме внимание на хроничната обструктивна белодробна болест, наричана ХОББ - заболяване, при което се ограничава притока на въздух до белите дробове, причинява се увреждане на белодробната тъкан и стеснение на дихателните пътища, заради което се затруднява дишането. По повод Световен ден за борба с болестта - 16 ноември, специалисти и пациентски организации обединиха усилия в национална информационна кампания под надслов „Дишам свободно", която продължава до края на месеца.

Хроничната обструктивна белодробна болест може да протича подмолно


В началните стадии самите пациенти може да не обърнат внимание на симптомите, а колкото по-рано бъде открито заболяването, толкова по-ефективно е лечението. Затова специалистите призовават да не пренебрегваме сутрешната кашлица и лесната умора.
При развитие на болестта, свързана с непрекъснат недостиг на кислород, започват да страдат и други органи - стига се до проблеми с паметта, дори личностни промени. А сред основните причини са мръсният въздух и тютюнопушенето. Златният стандарт за диагностициране на заболяването е чрез измерване на показателите на дишането, т. нар. спирометрия. Защо тогава заболяването не се открива навреме?

пирометрията не е скъпо изследване, но не е електрокардиограма... Правенето на кардиограма от специалистите в доболничната дейност е високоспециализирана дейност, докато спирометрията не е маркирана от НЗОК като високоспециализирана дейност и поради тази причина не се прави масов скрининг... Белодробните специалисти имат спирометри, успяват да закупят и да работят с тях", посочи пред Радио София проф. Огнян Георгиев -  ръководител на Катедрата по пропедевтика на вътрешните болести на Медицинския университет в София, началник на едноименната клиника в Александровска болница и председател на фондация "Наука и здраве".

Хората смятат, че задухът е възрастова особеност


Снимка"Тъй като за хронична обструктивна белодробна болест говорим след 40-годишна възраст, когато пациентите са натрупали т. нар. пакет от години тютюнопушене. Смятат, че увеличената сутрешна кашлица при тях е т. нар. тютюнджийска кашлица и че е нещо нормално. Кашлицата по-добре я възприемат и не й обръщат внимание, но когато се появи задухът - особено в началото при физическо усилие  не могат да качват повече от 5-6 стъпала и да извършват обичайните си физически дейности), тогава чак им светла червената лампа и търсят медицинска помощ. И то не всички", посочи специалистът. По думите му, има случаи на пациенти, които са живели със заболяването поне 20 години

ХОББ обаче не е еднородно заболяване


"При част от пациентите върви галопиращо докато приключат земния си път. Друга част, благодарение на медикаментите, се поддържат добре. Има и малка част, които имат оплаквания, но заболяването е по-спокойно. Тенденцията на Европейското респираторно дружество е да се измести даването на медикаменти към първите фази. Новата тенденция е, че още тогава трябва да се започне, фармацевтичната индустрия е много добра. Смея да твърдя, че в България добре се реимбурсират - НЗОК дава между 75 и 100%, което не е лошо", каза проф. Георгиев. Той посочи, че има европейски страни, в които процентът е по-нисък. Достъпът до медикаменти на пациентите с много широк - у нас се предлагат най-съвременните лекарства.

Още за лечението и за възможните рискове - чуйте интервюто с проф. Огнян Георгиев!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00