Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Дишам свободно"

Проф. Огнян Георгиев: Задухът и умората не трябва да се подценяват

Снимка: БГНЕС

В "Часът на здравето" обръщаме внимание на хроничната обструктивна белодробна болест, наричана ХОББ - заболяване, при което се ограничава притока на въздух до белите дробове, причинява се увреждане на белодробната тъкан и стеснение на дихателните пътища, заради което се затруднява дишането. По повод Световен ден за борба с болестта - 16 ноември, специалисти и пациентски организации обединиха усилия в национална информационна кампания под надслов „Дишам свободно", която продължава до края на месеца.

Хроничната обструктивна белодробна болест може да протича подмолно


В началните стадии самите пациенти може да не обърнат внимание на симптомите, а колкото по-рано бъде открито заболяването, толкова по-ефективно е лечението. Затова специалистите призовават да не пренебрегваме сутрешната кашлица и лесната умора.
При развитие на болестта, свързана с непрекъснат недостиг на кислород, започват да страдат и други органи - стига се до проблеми с паметта, дори личностни промени. А сред основните причини са мръсният въздух и тютюнопушенето. Златният стандарт за диагностициране на заболяването е чрез измерване на показателите на дишането, т. нар. спирометрия. Защо тогава заболяването не се открива навреме?

пирометрията не е скъпо изследване, но не е електрокардиограма... Правенето на кардиограма от специалистите в доболничната дейност е високоспециализирана дейност, докато спирометрията не е маркирана от НЗОК като високоспециализирана дейност и поради тази причина не се прави масов скрининг... Белодробните специалисти имат спирометри, успяват да закупят и да работят с тях", посочи пред Радио София проф. Огнян Георгиев -  ръководител на Катедрата по пропедевтика на вътрешните болести на Медицинския университет в София, началник на едноименната клиника в Александровска болница и председател на фондация "Наука и здраве".

Хората смятат, че задухът е възрастова особеност


Снимка"Тъй като за хронична обструктивна белодробна болест говорим след 40-годишна възраст, когато пациентите са натрупали т. нар. пакет от години тютюнопушене. Смятат, че увеличената сутрешна кашлица при тях е т. нар. тютюнджийска кашлица и че е нещо нормално. Кашлицата по-добре я възприемат и не й обръщат внимание, но когато се появи задухът - особено в началото при физическо усилие  не могат да качват повече от 5-6 стъпала и да извършват обичайните си физически дейности), тогава чак им светла червената лампа и търсят медицинска помощ. И то не всички", посочи специалистът. По думите му, има случаи на пациенти, които са живели със заболяването поне 20 години

ХОББ обаче не е еднородно заболяване


"При част от пациентите върви галопиращо докато приключат земния си път. Друга част, благодарение на медикаментите, се поддържат добре. Има и малка част, които имат оплаквания, но заболяването е по-спокойно. Тенденцията на Европейското респираторно дружество е да се измести даването на медикаменти към първите фази. Новата тенденция е, че още тогава трябва да се започне, фармацевтичната индустрия е много добра. Смея да твърдя, че в България добре се реимбурсират - НЗОК дава между 75 и 100%, което не е лошо", каза проф. Георгиев. Той посочи, че има европейски страни, в които процентът е по-нисък. Достъпът до медикаменти на пациентите с много широк - у нас се предлагат най-съвременните лекарства.

Още за лечението и за възможните рискове - чуйте интервюто с проф. Огнян Георгиев!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00