„Срокът за окончателно завършване на ремонта на бул. „Княз Ал. Дондуков“ е 1 декември, за всеки ден забавяне след него, започват да текат санкции от 77 хил. лв. на ден“. Това написа във фейсбук столичният кмет Йорданка Фандъкова, разказва ТРУД. „Продължава работата по тротоарите и велоалеята в участъка с паважна настилка. Там се изгражда линеен отводнител. Допълнителните работи по велоалея за около 40 хил. лв. ще бъдат изцяло за сметка на изпълнителя „Трейс““, пише още тя. „След отказа на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) към Министерство на културата да съгласува проекта за бул. „Дондуков“, който бяхме разработили – с асфалт по пътните платна и велоалеята, се наложи пълна преработка на проекта и преразглеждане на сроковете. С оглед на решението на НИНКН за запазване на паважната настилка, трябваше да намерим вариант за изграждане на велоалея с паважна настилка и с нужната гладка повърхност. Обектът не е разплатен и приет, противно на внушенията, които се правят.
Виж повече
Тази година Столичната община е инвестирала около 28 млн. лв в строителство и основни ремонти на училища и детски градини. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова, която провери изграждането на столова и бюфет в 171 основно училище „Стоил Попов“ в Нови Искър, пише МОНИТОР. Тя обясни, че 17 млн. лв са вложени в изцяло ново строителство. До края на годината трябва да бъдат завършени три нови детски градини в „Бояна“, „Люлин“ и „Красна поляна“. За следващата година ще останат за довършване забавачки в „Младост“, „Драгалевци“ и „Красно село“. Новата столова в 171 ОУ струва на общината 300 хил. лв., като обзавеждането ще бъде за сметка на бюджета на школото. Очаква се в края на месеца над 100 ученици да се възползват от новата придобивка. В последните години в район „Нови Искър“ общината е инвестирала за образование около 6,5 млн. лв. Следващата година сме предвидили в бюджета нова детска градина в Курило, съобщи Фандъкова.
Виж повече
Около 200 нови случая на ХИВ/СПИН се регистрират в страната всяка година. 85% от тях са мъже, като половината заявяват, че имат полови контакти с мъже, информира ТРУД. Практикуването на анален секс е 100 пъти по-рисково от вагиналния. Това обясни проф. Христо Тасков от Националния център по заразни и паразитни болести по време на семинар на тема “Знанието е сила. Заедно в борбата с ХИВ”. Събитието се проведе в понеделник по повод Европейската седмица за тестване за ХИВ и хепатит – 17-24 ноември 2017 г. Най-много са случаите в София – 41%, следвани от Пловдив, където преди години процентът се увеличи заради взрив на инфекцията в Столипиново. На трето място у нас по брой регистрирани заразени е Варна. Само през последната седмица са открити 11 нови заразени българи.
Виж повече
Младите учители у нас са се увеличили над 4 пъти. Ако през м.г. като преподаватели са започнали да работят около 800 млади хора, през настоящата учебна 2017/18 г. в системата са влезли около 3500 млади учители съобщава СЕГА. Тези данни изнесе председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева вчера на конференция за наставничеството. Общо учителската гилдия наброява около 90 000 души. Въпреки "младата вълна" обаче след 7 г. се очаква голям недостиг на кадри в българската образователна система, защото 39 000 преподаватели ще се пенсионират, сочат данните на Такева. Според нея привличането и задържането на младите учители е изключително важно, като един от начините за това е наставничеството от страна на по-опитните им колеги. "Не проумявам защо някои директори не въвеждат длъжността на учителя наставник. Там, където има наставници, има най-много млади учители", коментира председателят на СБУ, припомняйки, че наставниците получават по 50 лв. допълнително към месечните си заплати.
Виж повече
Не просто втори лифт, а нови ски съоръжения - лифтове, влекове, писти, ще позволи правителството на концесионера на ски зоната в Банско "Юлен", съобщава СЕГА. Строителство на нови хотели и къщи за гости в зоната на концесията обаче няма да има, а концесионната такса ще се увеличи двойно. Решението за нови ски съоръжения ще мине задължително през оценка за въздействието върху околната среда, както и обществено обсъждане. Това съобщиха вицепремиерът Валери Симеонов и екоминистърът Нено Димов след голяма среща за Банско с представители на всякакви институции и организации.
Виж повече
Подадени са нови жалби в Комисията за защита на конкуренцията срещу обществената поръчка на Столичната община за почистването на зона 4, която обхваща районите "Илинден", "Надежда" и "Сердика", става ясно от регистъра на КЗК. Жалбите са подадени от две компании, които са били сред участниците в обществената поръчка, но не са били допуснати до..
Кметът на София Васил Терзиев заяви в публикация във Фейсбук, че в проектобюджета на държавата за 2026 г. липсват прозрачност и предвидимост по отношение на парите за София. След като посочва, че с около 90 млн. евро се увеличават средствата за училища и други делегирани от държавата дейности, кметът подчертава, че субсидията за градския..
"Втора седмица ние не знаем има ли правителството, кабинетът "Желязков", план за ситуацията, в която очевидно навлизаме, свързана с проблемите със собствеността на рафинерията , защото както е добре известно след 1 ноември влизат в сила санкциите на Вашингтон, които засягат банковите разплащания, тоест този бизнес на практика няма да може да работи..
Започна ремонтът на подлеза на бул. "България", намиращ се между кв. "Иван Вазов" и парк "Здраве", съобщават от администрацията на столичния район "Триадица". Предвидени са дейности по демонтаж на окачения таван и рехабилитация на гредите и тавана. Предстои да бъде положена нова настилка, подмяна на решетките на шахтите и ремонт на други елементи от..
Кметът на София Васил Терзиев отне делегираните правомощия на главния архитект Богдана Панайотова, съобщиха от общината. Арх. Богдана Панайотова за поисканата ѝ оставка: Няма никакви основания, като прищявка звучи Кметът Терзиев предлага нова структура на Столичната община Преди дни Терзиев поиска оставката на Панайотова, а сега оправдава..
Популярни личности и млади таланти се обединиха около каузата да съберат средства за ремонт и отопление на залата в училището за незрящи деца в София "Луи Брайл". 15 хил. лв., необходими за дейностите, почти бяха събрани по време на благотворителен концерт в НДК, съобщи кметът на столичния район "Средец" Трайчо Трайков. "Отново ми е трудно да опиша..
Блок в столичния квартал "Хаджи Димитър" беше евакуиран по заповед на кмета на район Подуяне Кристиян Христов, защото е констатирано напукване по конструкцията. Според живеещите в блока хора това е станало заради строежа на метрото. "Осигурена е финансова помощ за домакинствата, за които това е единствено жилище, за да излязат на свободен..