Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тест за ХИВ инфекция - най-рано месец след рисков контакт

Проф. Тодор Кантарджиев: Нелекуваните полови болести са входна врата за СПИН

проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС
Около 200 души годишно се инфектират с вируса на СПИН в България. Регистрираните болни, по данни от 2016 година, са близо 2700. Заразените, според специалистите са повече - между 3000 и 3500 души, т.е. близо 800 души не знаят, че са носители на вируса. Данните бяха оповестени от Националния център по заразни и паразитни болести по време на семинар, посветен на борбата с ХИВ.  Тенденция още от 2005-2006 г. борят на инфектираните мъже да в пъти по-голям в сравнение с жените. Над 80 процента са мъже, а 16% са жените. Това се дължи най-вече на инфектиране при сексуалните контакти в гей общността и т. нар. МСМ общност - т.е .мъже, които правят секс с мъже. У нас, за щастие, са единични случаите на предаване на болестта от майка на новородено, през миналата година дори няма такъв случай.

Най-често инфекцията се открива между 20- и 40-годишна възраст


Заразяването обаче е станало около 5 години по-рано. Най-много са случаите в столицата - 41 %, следва Пловдив с 13 процента, и Варна - 8 на сто. За лечението на болните у нас се използват над 30 вида медикаменти, отбелязаха специалистите. Проблем са огромният набор от резистентни мутации на вируса на ХИВ, както и токсичността на медикаментите, които болните трябва да  приемат всекидневно, цял живот.  

Проблемите в диагностиката и в лечението обобщи пред Радио София директорът на Националния център по заразни паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев:

"Като всяко заболяване, което се предава от човек на човек, така и ХИВ инфекцията и СПИН са важни за  здравето в нашата страна, защото само преди 30 години, когато бяха открити първите случаи, световното обществено мнение беше поразени. Въпреки направеното през първите години, се оказва, че епидемията засегна не само развитите икономически държави, но е огромен проблем в развиващите се страни. В нашата страна имаме ок. 200-250 случая на година, която говори за стациониране на нарастването на инфекцията, но това не трябва да ни успокоява.  Има опасна тенденция - намалява броят на хората, придобили инфекцията чрез използване на венозни наркотици, в замяна на това се увеличават случаите на мъже, контактуващи с мъже и също така на мъже, които контактуват с мъже и след това имат безразборни и много контакти с жени".

Мъжът много по-лесно заразява жената

Това е рискът при тази инфекция, посочи специалистът. Затова според него задължително младежите трябва да използват презервативи и да избягват честата смяна на партньори. Според проф. Кантарджиев, за да бъде ограничена инфекцията, е необходим стриктен контрол на полово предаваните болести:

"Това е сфера от общественото здравеопазване, която е силно занемарена в последните години. Самият факт, че имаме толкова голям проблем с безплодието в семействата, говори, че имаме безконтролно разпространение на зле диагностицирани и лекувани полово предавани болести".

90% от случаите на безплодие се дължат на нелекувани полови болести

Докато те не се поставят под контрол няма да можем да овладеем инфекциите от СПИН и ХИВ, защото те са вход за ХИВ инфекцията", посочи проф. Кантарджиев и изброи като рискови инфекциите ендоцервицит, херпес вирусните инфекции, хламидиалната инфекция и микоплазма гениталиум. Тези инфекции засягат и репродуктивните способности на жената.

Проблем в лечението на болните от СПИН е резистентността към някои от медикаментите. Експертите вече са доказали, че у нас има пациенти, които са се заразили с резистентни към някои от лекарствата вируси. В хода на лечението също може да настъпи резистентност. Без постоянно мониториране на резистентността, парите, които държавата дава за най-скъпото лечение на СПИН не се оправдават, смята проф. Кантарджиев.

Тест за ХИВ инфекция може да се направи най-рано месец след заразяването

Доц. Ивайло Алексиев от Националната референтна потвърдителна лаборатория за изследване за СПИН посочи, че при риск (непротектиран полов акт и др.) стандартен лабораторен тест за наличие на ХИВ инфекция може да се направи най-рано след месец. Бързият тест, който се направи и в полеви условия, няколко месеца по-късно. Те обаче са с по-ниска чувствителност.

"Напоследък навлиза в практиката пиенето на антиретровирусни медикаменти. Това се нарича преекспозиционна профилактика. Тя има странични нежелани ефекти. Освен това неизползването на презерватив и пиене на антиретровирусни медикаменти, може да предпази от ХИВ, но не и от други полово преносими инфекции".

Иван Димов от фондация Сингъл Степ коментира проблемите на младежите, с различна сексуална ориентация. Организацията работи за разкриване на общностен център в София, в който да се извършват и изследвания за ХИВ. Фондацията е създала онлайн чат за консултации на младежи и техните родители.

Още по темата чуйте в звуковите файлове!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35