В предаването "Шоколад" ви разказахме интересната история на Константин Пенков, археолог и колекционер, който тръгва по следите на най-старите, най-скъпите и най-ценените марки в света. Константин е успял да сбъдне мечтата на мнозина и да превърне хобито си в професия. Започва да събира марки, когато е едва на 4 години, а днес е председател на Софийско филателно дружество "Петко В. Караиванов". Сдружението, което се намира на ул.Хан Крум № 7, събира колекционерите и техните страсти от цяла България.
Моята любима пощенска марка е на Канада. През 90-те години за първи път видях такава марка, тя ми беше изпратена от моята братовчедка, която живее там. Изображението е холограмно и представлява космическа станция. Това, че някои марки са любими на даден човек, не означава, че са скъпи, просто имат сантиментална стойност. И обратното, хората си мислят, че ако пощенската марка е от по-миналия век, тя е много скъпа. Това не е вярно, казва Константин.
Княз Александър Батенберг, Елин Пелин, Матьо Македонски, Иван Славков, Симеон II са само част от популярните у нас филателисти. Енцо Ферари пък е известен не само с компанията си за екстра бързи и модерно-изглеждащи автомобили, но и с голямата си колекция от скъпи пощенски марки. Колекциите на тези хора могат да предизвикат възхищение у нас, но разпространен ли е този интерес сред младите хора в България днес?
Има младежи, които се интересуват от филателия. Трябва обаче да възстановим връзката между младите и по-възрастните, защото тя някак е загубена. Има млади хора, които просто си купуват марки от пощата, но има и такива, които сериозно са се захванали с колекционерство, казва Константин.
Завладяващата история на първата марка в света „Черното пени“, историите на известните личности - колекционери, кои са най-ценените и желани марки и защо, можете да чуете в разговора на Луиза Лазарова с Константин Пенков.
"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма : "Животът ми е минал тук. Операта е сред един от основните източници на духовните..
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..