В почивните дни по празниците на повечето от нас ни се иска да избягаме от суетата на големия град, от грижите и суматоха. Представяме си, че ще отидем в топла и уютна хижа или в къща за гости, а в следобедите ще се разхождаме из заснежените поляни или по планинските пътеки наоколо. Многобройните екопътеки пък могат да ни отведат до прекрасни места, пълни с история.
За щастие в България за кратко време можем да се озовем в планината, където ще дишаме чистия въздух сред тишина и спокойствие.
Анкетата ни сред столичани, обаче показва, че колкото и да ни се ходи в планината все пак ни е страх заради неприятния опит, който имаме от предишни пътувания, в които не сме били подготвени.
В планината палатката е почти немислима, защото екипировката за спане в тези минусови температури е специализирана и доста скъпа.
Не опивайте да бивакувате с лятната екипировка, съветват опитните планинари.
За кратки разходки можем да разчитаме на маркировка или компас, но ако искаме да прави по-дълъг преход задължително трябва да се доверим на опитен планински водач.
Освен водата и заредения мобилен телефон, дрехите и обувките в този сезон са изключително важни. Носете в раницата си достатъчно дрехи, които да събличате или обличате в зависимост от времето, за да избегнете изпотяване. Времето в планината е изключително динамично и трябва да сте подготвени за дъжд, вятър, сняг или пък слънце. По възможност трябва да не сте с термо бельо от синтетичен материал, заложете на вълнени дрехи и водоустойчиви якета. Обувките задължително трябва да са туристически, съветват планинските водачи.
Чуйте повече по темата.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..