“София Тех Парк“ организира днес информационен ден по втората фаза на проекта „Научно-технологичен парк“, финансиран по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“. Първата фаза на проекта беше реализирана с безвъзмездна финансова помощ от Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ 2007-2013 година. Главната цел на проекта е да насърчи иновативни идеи и проекти, разкриване на нови работни места. Крайният срок за изпълнение на проекта, който започна през април миналата година е 11 април 2019 г. Общата стойност на финансирането е в размер на 12 млн. 317 хиляди лева.
"София Тех Парк" е един от най-сериозните инвестиционни проекти, които се финансират през оперативните програми. Той на практика започна през предишния програмен период. В момента тече втората фаза, чиято цел е осигуряване на допълнително финансиране за увеличаване функционалността на научно-технологичния парк в София. Искам да обърна внимание, че това е първият научно-технологичен парк в България, съвсем нова и непозната до сега инициатива за нашата страна", коментира пред Радио София Тодор Младенов, директор на Дирекция "Иновации и проекти" в "София Тех Парк".
Той посочи, че паркът си е поставил за цел да подобри инвестиционната среда и да създаде на българските предприемачи, стартиращи фирми достатъчно добри условия като инфраструктура и услуги, така че по-бързо да навлизат на определени пазари и да са по-конкурентоспособни.
"Във втората фаза довършваме това, което добавяме като функционалност към проекта, а именно повече научно-изследователско оборудване, довършихме и пешеходния мост на "Цариградско шосе", дообзавеждаме някои от сградите на парка и в най-скоро време ще заработи експозицията, предназначена за деца в сградата, наречена Еспериментариум", посочи Младенов.
Експозицията ще бъде предназначена най-вече за децата в училищна възраст и ще добавя съдържание към вече изградената техническа инфраструктура в столицата, какъвто е детският музей "Музейко". Децата ще имат достъп до информация до различни научни явления и математически закони, както и до съвременните технологии. До момента са планирани 37 инсталации.
Още за Музея - Еспериментариум и за софтуерна платформа за научната инфраструктура в град София - чуйте звуковия файл!
Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..
Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..
Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и..
Най-високата средна работна заплата в страната е в София-град - 3388 лева, а най-ниската е в Смолян - 1617 лева. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 година. За едно тримесечие средното възнаграждение в столицата се е увеличило с 260 лева. Заради заплатите в София-град в целия Югозападен район на..
Чисто новата си песен представи в ефира на Радио София младата и талантлива дама Изабел. Парчето се казва “Tatoo”. За създаването на парчето Изабел работи заедно с момчетата от Stereofox. “Парчето се “роди” през декември месец от една доста неочаквана сесия - неочаквана, не защото не е трябвало да се случи, а защото за първи път работя с тези хора...
Всяко електроразпределително дружество инвестира както в присъединяване на нови потребители, така и в обновяване на съществуващата мрежа. Съществуващата мрежа на територията на столицата е в сравнително добро състояние. През изминалата 2024 г. в района на “Студентски град” беше изградена кабелна връзка между два трафопоста, с което подобрихме..