Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Познаваме ли София и нейните забележителности

Снимка: Facebook/Sketches of Sofia
В забързаното ежедневие рядко се сещаме, че не е нужно да напускаме града, за да се насладим на богата история и културни забележителност. Не е нужно да планираме дълга отпуска, за да се насладим на природата. Гледките на Витоша са не по-малко красиви от тези в Стара планина, Рила или Родопите.

Едни от местата в София, които пазят най-много история, са църквата „Св. София“, храм-паметникът „Св. Александър Невски“, църквата „Св. Петка Самарджийска“, сградите на Народния театър „Иван Вазов“, на Централния военен клуб, Българската академия на науките. Софийският университет „Св. Климент Охридски“, Народното събрание, Националната художествена галерия, Националната опера и балет също заслужават нашето внимание.

Църквата „Св. София“ е емблематична сграда. Изградена е върху стари църкви от IV век. През Средновековието забележителната сграда е била използвана като градска съборна църква, а по време на турското робство е превърната в джамия. Под църквата се намира първият в България музей-некропол, който обаче все още не е отворен за посетители.

Храм-паметникът „Св. Александър Невски“ е построен в периода 1904-1912 г., в чест на руския император Александър Втори, наричан още „Цар Освободител“, чиято армия през 1878 г. освобождава България от петвековното турско робство.

Църквата „Св. Петка Самарджийска“ е от 15 век и е полувкопана в земята, защото по време на турското робство не е било разрешено християнска църква да бъде по-висока от джамиите.

Народният театър „Иван Вазов“ е построен в периода 1906-1907г., по проект на архитекти от Виена и е в бароков стил. Централният военен клуб също е сред културните икони на София. След Освобождението в ателиетата му са работели Ярослав Вешин и Владимир Димитров-Майстора. Народното събрание пък е една от първите сгради, построени след Освобождението.

Нашият репортер Ана Попова попита столичани, които тази сутрин не бързаха за работа, а се разхождаха спокойно из центъра, кои са забележителностите в София, с които можем да се гордеем. Чуйте техните отговори в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Журналистът Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през 2024 г. в България

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..

публикувано на 09.01.25 в 14:05