Изложбата се открива тази вечер в Софийската градска художествена галерия и ще остане там до 11-ти март. Любопитно е, че след закриването инсталацията ще бъде унищожена и всъщност това е замисълът на автора, който казва, че желанието му е нещата, които създава, да траят само миг - в точно определения момент, на който са адекватни, да предизвикат вълнения и емоции, а не да се съхраняват в музеите.
Изложбата на Теодор Ушев е не само мащабна, тя е новаторска и много различна от това, което сме свикнали да виждаме. Самият автор казва, че за инсталацията заимства от конструкцията на християнския храм - с притвор, наос и олтар, а това е умишлено, защото църквата е била място за проповед, за внушение.
Част от идеите художникът представя чрез рисунки върху спасителни термични одеала. Така, по думите му, се променя функцията им.
Освен метафорично - с рисунки върху одеалата, някои от посланията на художника присъстват като текстове в изложбата. Те обаче могат да се видят, ако се търсят, включително с фенерче с ултравиолетова светлина, което ще получава всеки посетител.
"Всеки човек може да види толкова, колкото иска да види", категоричен е Теодор Ушев .
Още за идеята на проекта и реакцията, която иска да предизвика Теодор Ушев – чуйте от репортажа на Даниела Бенишева.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..