Думите са на известния музикант проф. Венцеслав Николов по повод проекта на Сити Марк Арт център "Обединени в изкуството". Той стартира на 28 февруари и в шест вечери - от февруари до юни, обединява литература, музика и кино.
В частта, посветена на музиката в първата вечер, проф. Николов ще излезе на сцената заедно със своите бивши ученици Кристиян и Габриела, Лили и Калина, известни вече на публиката като Камерен ансамбъл "Силуети".
Преподавателят и ментор на младите музиканти обяснява, че е подготвил интересна програма, която, както се изразява, е направена с мисъл. Доволен е, че отново ще свири със своите ученици, защото е убеден, че трябва да има връзка между поколенията. Ако всяко поколение открива наново света, светът няма да се придвижи напред, казва проф. Николов и допълва: Младите е хубаво да гледат вече какво е постигнато.
Той е категоричен, че съвместната работа е взаимно обогатяваща. Определя себе си като един съмняващ се човек и затова винаги пита, защото професията на концертиращ артист означава, че всеки път трябва да преживяваш дадено произведение на сцената. Няма изкуство без съмнения. Човекът на изкуството винаги се движи по ръба на острието.
Още по темата – чуйте в звуковия файл.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..